Kołobrzeg, Świnoujście: nie będzie prywatyzacji uzdrowisk

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Kołobrzeg, Świnoujście: nie będzie prywatyzacji uzdrowisk

Post autor: Asystentka »

Kołobrzeg, Świnoujście: nie będzie prywatyzacji uzdrowisk ani...
Uzdrowiska w Kołobrzegu i Świnoujściu, których właścicielem jest województwo zachodniopomorskie, nie zostaną sprywatyzowane - zapewniał w środę (2 listopada) w Szczecinie zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. Dodał, że placówki nie zostaną także połączone.

- Niepokoje wśród załóg uzdrowisk mówią o chęci prywatyzacji ze strony zarządu województwa - powiedział Geblewicz po spotkaniu z kierownictwem i pracownikami obu uzdrowisk.

- Dziś załogi obu tych firm usłyszały bardzo kategoryczne dementi; nie mamy w żadnych planach prywatyzacji Uzdrowiska Świnoujście i Uzdrowiska Kołobrzeg. Chcemy dalej być właścicielem i będziemy właścicielem pewnie wymagającym, ale także troskliwym, tzn. takim, któremu rozwój tych firm leży mocno na sercu - dodał Geblewicz.

Marszałek pytany przez dziennikarzy, czy brane jest pod uwagę połączenie obu uzdrowisk, stwierdził: "nie będzie prywatyzacji, partnerstwa publiczno - prywatnego ani połączenia uzdrowisk".

- Nie ma takich planów ani zamiarów. Samorząd województwa nadal chce być właścicielem spółek, nic się nie zmieniło od czasu ich przejęcia. Nadal uważamy je za strategiczne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego środowiska lokalnego, ale także ze względu na kształtowanie dobrej marki Pomorza Zachodniego - dodał.

We wrześniu br. zarząd województwa poprosił oba uzdrowiska o przeanalizowanie "potencjałów rozwojowych" - powiedział Geblewicz. Jak dodał, wstępna analiza w ostatnich dniach przekazana została radom nadzorczym obu spółek i trafiła do zarządu województwa, który w najbliższym czasie pochyli się nad nimi.

Zdaniem Geblewicza w uzdrowiskach należy powiększyć bazę łóżek i polepszyć standard placówek. Według niego ich rozwój blokuje niewystarczająca liczba łóżek.

Plany rozwojowe dotyczące obu uzdrowisk opracowane podczas ich przejęcia przez samorząd obowiązują do 2017 r. Kolejne mają obowiązywać do 2020 r.

Uzdrowiska w Kołobrzegu i Świnoujściu zostały przejęte przez samorząd województwa cztery lata temu.

- Uznaliśmy wtedy, że oba podmioty w dużej mierze stanowią o uzdrowiskowym charakterze Świnoujścia i Kołobrzegu, które są z kolei największymi kurortami w województwie. Żaden podmiot prywatny nie dałby nam gwarancji długoterminowego rozwoju uzdrowisk, dlatego wraz z przejęciem rozpoczęliśmy konsekwentne inwestycje w rozwój bazy i poprawę standardu. Do tej pory udało się przeprowadzić inwestycje warte 40 mln zł - dodał Geblewicz.

Uzdrowisko w Świnoujściu oferuje m.in. turnusy sanatoryjne i szpitalne, leczenie ambulatoryjne, wczesną rehabilitację kardiologiczną, a także pobyty lecznicze z zabiegami. Specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu chorób: kardiologicznych, dermatologicznych, pulmonologicznych, reumatologicznych, układu narządu ruchu, układu oddechowego, układu krążenia i kobiet po mastektomii.

Kołobrzeskie uzdrowisko przede wszystkim leczy: choroby układu oddechowego, układu krążenia i układu wydzielania wewnętrznego oraz przemiany materii. Uzdrowisko oferuje także leczenie dzieci, które obejmuje: schorzenia dróg oddechowych, choroby układu wydzielania wewnętrznego, zaburzeń odżywiania i przemiany materii, a także alergiczne schorzenia skóry.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post