Konsekwencje opryszczki

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Konsekwencje opryszczki

Post autor: admin. med. »

Często zapominanym, ale bardzo istotnym zagadnieniem jest infekcja wisrusem opryszczki narządów płciowych u kobiet. Szacuje się, że średnio ponad 20% kobiet w ciąży na świecie jest zakażonych wirusem HSV, a u ok. 2% do pierwotnego zakażenia dochodzi w trakcie ciąży, co jest szczególnie niebezpieczną sytuacją dla płodu. Należy nadmienić, iż do zakażenia płodu może dojść również w postaci bezobjawowej!

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy kobieta w ciąży ma swój pierwszy kontakt z wirusem opryszczki -- dochodzi wtedy do zakażenia pierwotnego. Zarażenie się opryszczką w pierwszych dwóch trymestrach ciąży grozi poronieniem lub nieprawidłowym rozwojem płodu, natomiast w trzecim trymestrze może być przyczyną przedwczesnego porodu.

Inaczej jest w przypadku, gdy kobieta przed zajściem w ciążę miała już kontakt z HSV -- jej przeciwciała chronią płód w czasie ciąży. Jednak opryszczka może się ujawnić tuż przed rozwiązaniem, co z kolei zwiększa ryzyko zakażenia dziecka, ponieważ w trakcie przejścia przez kanał rodny noworodek bezpośrednio będzie miał kontakt z wirusem. Zakażenie pierwotne u noworodka może prowadzić do groźnych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. W tym przypadku ginekolog może zalecić profilaktyczne leczenie przeciwwirusowe od 36. tygodnia ciąży lub rozwiązanie przez cesarskie cięcie.

O innych niebezpiecznych sytuacjach związanych z infekcjami wirusem opryszczki opowie doktor Marcin
ht[youtube]tps://youtube.com/watch?v=PJFpJYnA3oo[/youtube]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post