KORA DĘBU zapalenia gardła,jamy ustnej,nasiadówek

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

KORA DĘBU zapalenia gardła,jamy ustnej,nasiadówek

Post autor: admin. med. »

KORA DĘBU znana jest ze swoich właściwości antyseptycznych i ściągających. Stosowana w postaci odwaru przeznaczonego do płukania gardła, skutecznie łagodzi stany zapalne jamy ustnej i gardła.

Skład:
1 g produktu zawiera 1 g rozdrobnionej kory gatunków Quercus robur L. lub Quercus sessiliflora Salisb., co odpowiada ok. 40 mg garbników w przeliczeniu na pirogalol.

Działanie:
Produkt ma postać ziół przeznaczonych do stosowania miejscowego. Rozdrobiona kora dębu stanowi bogate źródło garbników, które wykazują silne właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Działanie garbników obejmuje gronkowce (Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Staphylococcus saprophyticus). Stosowanie kory dębu do płukania sprzyja złagodzeniu objawów zapalenia gardła. Zawiera również proantocyjanidyn działający antyoksydacyjnie (chroni przed wpływem wolnych rodników) i wirusostatycznie (wobec wirusów Herpens, grypy czy polio).

Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe produktu

Wskazania:
Zaleca się wykorzystywanie ziół w postaci odwaru (do płukania) lub okładów w przypadku stanów zapalnych gardła i jamy ustnej.

Sposób użycia:
Stosować miejscowo. Przygotować odwar wg następującego schematu: 1 łyżkę (około 5g) kory dębu zalać 250 ml wody, a następnie gotować przez 5 minut. Odstawić na kwadrans i przecedzić. Wykorzystywać do płukania jamy ustnej i gardła, albo do okładów i obmywań.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post