Koronografia

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
eowina1
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2016, o 21:35

Koronografia

Post autor: eowina1 »

Witam,
miałam robioną koronografię, jej wynik to niestabilna dławica piersiowa, angina printzmetala. W koronografii było widać rozległy skurcz LTW i PTW ustępujący po nitrogl., migotanie przedsionków. W trakcie zabiegu wystąpiło migotanie komór i zatrzymanie pracy serca, skutecznie przerwane defibrylacja.
USG przed zabiegiem wykazało nieznacznie powiększone jamy przedsionków...

Do specjalisty dopiero za 3 miesiace. Bardzo proszę o przybliżenie mi, choroby. Przy wysiłku i w spoczynku utrzymuje się ból nad mostkiem w klatce piersiowej,promieniujący do lewego barku i ręki aż do palców, duszności, zlewanie potem, i silne osłabienie.
Proszę powiedzieć jakie są objawy kliniczne takiej wieńcówki i zagrożenia z tym związane?
Czy powiększone jamy przedsionków dają jakieś objawy i co oznaczają?
Jakie zagrożenia jeśli w ogóle niesie za sobą zatrzymanie serca, czy może się powtórzyć?

Z góry dziękuję za odpowiedź..
dimedicus

Re: Koronografia

Post autor: dimedicus »

Opis wskazuje na dusznicę bolesną i odmienną czyli chorobę niedokrwienną serca. Z skurczami lewej i prawej tętnicy wieńcowej.
Leczenie farmakologiczne ( antagonistami wapnia też nitratami,np nitrogliceryną,inhibitory ACE czy inne leki)
eowina1 pisze:Czy powiększone jamy przedsionków dają jakieś objawy i co oznaczają?
nie jest to jakaś choroba a konsekwencja stanu serca,mogą to być bóle,nieprawidłowe przepływy.
eowina1 pisze:Jakie zagrożenia jeśli w ogóle niesie za sobą zatrzymanie serca, czy może się powtórzyć?
oczywiście może dochodzić do takich stanów dlatego jest konieczne leczenie i przeciwdziałanie. Stan niedokrwienia mogą prowadzić właśnie do zawału.
eowina1
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2016, o 21:35

Re: Koronografia

Post autor: eowina1 »

Dziękuję za odpowiedź: <kwiatek>
Mam jeszcze inne pytania. Do specjalisty zostało mi jeszcze dożo czasu, ale niedawno byłam na komisji o Niepełnosprawność, gdzie badał mnie Kardiolog i przyznam, ze trochę mi zamącił w głowie swoją opinią. Dostałam lekki stopień niepełnosprawności na stałe.Tylko, to się trochę kłoci z uzasadnieniem opinii. Cytuję;

"Przy aktualnych rozpoznaniach chorobowych u chorej ryzyko niekorzystnych zdarzeń sercowo naczyniowych jest bardzo wysokie. Co ważne chora nie przechodziła zawału mięśnia sercowego.Na chwile obecną brak danych na istotnie upośledzoną czynność mięśnia sercowego czy realne cechy upośledzenia funkcji układu krążenia( brak cech jawnej klinicznie i zaawansowanej niewydolności serca) " .....Ze nie jest zaawansowany to rozumiem, ale czy mam rozumieć, ze rozległy kurcz dwu tętnic, powodujący niedotlenianie serca, nie upośledza układu krążenia i samego serca??? czy dobrze rozumiem wypowiedź lekarza. Czy to prawda, ze cechy kliniczne to tylko zawał, udar lub zgon serca? Wtedy to już będzie za późno aby o czymkolwiek orzekać.

cd.cytuję:
'" Natomiast powiększenie przedsionków nie stanowi o ciężkim upośledzeniu czynności mięśnia lewej komory serca. Co ważne nie uwidoczniono zwężeń w tętnicach wieńcowych odpowiedzialnych za ukrwienie mięśnia sercowego..Wykazano jedynie tendencję do nadmiernego kurczu tętnic wieńcowych - postać naczynioskurczową."" ......
Jak ta wypowiedź ma się do wyżej cytowanego rozpoznania--Niestabilna dusznica bolesna.? z prac medycznych wyczytałam definicję niestabilnej wiencówki... brzmi on atak." „Obecnie w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego(ESC) i towarzystw amerykańskich (ACC,AHA) angina Prinzmetala jest sklasyfikowana jako postać niestabilnej choroby wieńcowej i określana terminem ostrego zespołu wieńcowego z przejściowym uniesieniem odcinka ST.

Czy kurcze tętnic można tak lekceważyć? Czy rozpoznanie niestabilnej wieńcówki, migotania przedsionków i nadkomorowych uderzeń serca , trzy choroby na raz, można powiedzieć, ze nie mam objawów klinicznych??/
dimedicus

Re: Koronografia

Post autor: dimedicus »

eowina1 pisze:ale czy mam rozumieć, ze rozległy kurcz dwu tętnic, powodujący niedotlenianie serca, nie upośledza układu krążenia i samego serca???
wyżej zaznaczyłem
dimedicus pisze:eowina1 napisał(a):
Czy powiększone jamy przedsionków dają jakieś objawy i co oznaczają?
nie jest to jakaś choroba a konsekwencja stanu serca,mogą to być bóle,nieprawidłowe przepływy.
Co do dalszej części wywodu, komisja ma to do siebie,że potrafi z chorego zrobić zdrowego i o tym niejednokrotnie było już pisane i ogłaszane też w prasie i mediach.
Nie jestem zaskoczony takimi ocenami,moja rada, to się odwołać.
eowina1
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2016, o 21:35

Re: Koronografia

Post autor: eowina1 »

Witam, sorki że ciągle ten sam temat wałkuje, ale jest tak, ilu lekarzy tyle opinii. Chciałabym wiedzieć jak obecnie jest kwalifikowana dusznica bolesna - angina Printzmetala--jako postać stabilna czy nie stabilna? czym się charakteryzują oba typy.? Jeden lekarz drugiemu zaprzecza a ja już mam tego dość. Ja wiem że mnie cholernie boli w trakcie ataku a pogody im sprzyjają. Chcę wiedzieć dla swojego bezpieczeństwa oraz ewentualnego argumentu w toku dyskusji. Proszę podać materiały medyczne mówiące o kwalifikacji, chętnie się z nimi zapoznam dla własnego dobra i spokoju.
Z góry dziękuję.
dimedicus

Re: Koronografia

Post autor: dimedicus »

Wprowadzenie
Dusznica bolesna nie jest chorobą, ale zbiorem objawów, które pojawiają się, gdy do serca dociera za mała ilość krwi.
Krew dociera do serca przez dwie tętnice, zwane tętnicami wieńcowymi. Jeśli ulegną zwężeniu tak, że krew nie będzie dość szybko dopływać do mięśnia sercowego, serce „skarży” się bólem. Ból ten określa się mianem dusznicy bolesnej.
Dusznica bolesna jest zwykle objawem choroby wieńcowej serca.
Dusznica bolesna jest częstą chorobą: zdarza się u co pięćdziesiątej osoby. Najczęściej występuje u osób powyżej 50. roku życia, ale może także pojawić się u młodszych. Objawy
Najczęstszym objawem dusznicy bolesnej jest ból w klatce piersiowej. Choroba ta może także powodować ból jednego lub obu barków, gardła, szczęki, karku, pleców lub ramion. Ból dusznicowy trwa zwykle tylko kilka minut.
Ból dusznicowy często wywoływany jest przez wysiłek fizyczny. Inne wyzwalające go czynniki to stres, silne emocje, takie jak gniew lub podniecenie, niskie temperatury lub wietrzna pogoda lub spożycie dużego posiłku.
Do innych objawów dusznicy bolesnej należą duszność, uczucie dławienia się, pocenie, mdłości lub uczucie wyczerpania.
Wiele osób cierpiących na dusznicę bolesną ma tylko niektóre z powyższych objawów; przy łagodnej odmianie choroby objawy mogą być w ogóle niewidoczne. Przyczyny
Dusznica bolesna pojawia się, kiedy tętnice wieńcowe stają się za wąskie, aby dostarczać wystarczającą ilość krwi do serca. Najczęstszym powodem zwężenia tętnic jest miażdżyca.
Miażdżyca to choroba, w której substancje lipidowe gromadzą się wewnątrz tętnic, tworząc skupiska zwane płytką miażdżycową, które zmniejszają przepływ krwi przez tętnicę.
Do rzadszych przyczyn dusznicy bolesnej należy uciśnięcie tętnic wieńcowych przez sąsiednie narządy, zapalenie lub infekcja tętnic i schorzenia zastawek serca.

Prawdopodobieństwo zachorowania na dusznicę bolesną jest większe u osób palących, z wysokim poziomem cholesterolu lub wysokim ciśnieniem krwi, z nadwagą lub o małej aktywności fizycznej.
Zasadniczo występują 3 typy dławicy

Dławica piersiowa stabilna charakteryzuje się typowo bólem zlokalizowanym zamostkowo, który może promieniować do szyi, żuchwy, lewego barku lub lewego ramienia, do nadbrzusza, zwykle trwa kilka minut, nie zmienia się w zależności od pozycji ciała i fazy cyklu oddechowego. Dolegliwości bólowe pojawiają się zwykle w czasie wysiłku fizycznego i/lub stresu. Typowy ból dławicowy zwykle ustępuje po odpoczynku i/lub leczeniu nitrogliceryną. Stabilną dławicę piersiową rozpoznaje się, gdy dolegliwości bólowe nie uległy nasileniu w ciągu 2 miesięcy. Wielu pacjentów cierpiących na ten rodzaj dławicy może prowadzić względnie normalne życie przez wiele lat, ale u niektórych choroba może z czasem ulec nasileniu lub nagle przejść w postać dławicy niestabilnej.

Dławica piersiowa niestabilna jest to postać choroby wieńcowej serca, w której dolegliwości bólowe rozwijają się, gdy dochodzi do nagłego ograniczenia drożności tętnicy wieńcowej przez zakrzep powstający na pękniętej blaszce miażdżycowej. Objawy kliniczne w dławicy niestabilnej są podobne do objawów w dławicy stabilnej, czyli również pacjent odczuwa ból w klatce piersiowej jednak te dolegliwości są bardziej nasilone, trwają dłużej, mogą pojawić się również w spoczynku i nie ustępują po podaniu nitrogliceryny. U pacjentów z dławicą niestabilną występuje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca, poważnej arytmii i zatrzymania akcji serca. Stan ten stanowi zagrożenie życia i powinien być natychmiast rozpoznany i poddany leczeniu.

Dławica odmienna (dławica Prinzmetala) prawie zawsze pojawia się w stanie spoczynku, zwykle w nocy (między 24.00 a 6.00 rano) a jej przyczyną jest samoistny skurcz tętnicy wieńcowej. U wielu osób z tym typem dławicy występuje również zaawansowana miażdżyca przynajmniej w jednym dużym naczyniu wieńcowym. Ten typ dławicy może również wystąpić, chociaż o wiele rzadziej, u osób z chorobą zastawek serca lub niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, jak również u osób przyjmujących kokainę i metamfetaminę.
eowina1
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2016, o 21:35

Re: Koronografia

Post autor: eowina1 »

Dziękuję za odpowiedź, ale chodziło mi w pytaniu o

Kod: Zaznacz cały

  Chciałabym wiedzieć jak obecnie jest kwalifikowana dusznica bolesna - angina Printzmetala--jako postać stabilna czy nie stabilna? 
ODPOWIEDZ