Rak jelita grubego zajmuje obecnie w Polsce drugie miejsce wśród przyczyn zgonów na nowotwory złośliwe, co więcej zapadalność i umieralność na ten nowotwór wciąż rośnie. Schorzenie to rzadko dotyczy osób przed 40. rokiem życia, natomiast po przekroczeniu tej granicy wiekowej ryzyko zachorowania zwiększa się by osiągnąć szczyt w 8. dekadzie życia.
Rokowanie w raku jelita grubego zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu w momencie postawienia rozpoznania. Niestety wciąż przeważający odsetek świeżo wykrywanych zmian nowotworowych jest już w późniejszym stadium.
Do metod umożliwiających wykrywanie raka we wczesnych stadiach u osób bezobjawowych, co ma na celu ograniczenie umieralności zalicza się: test na obecność krwi utajonej w kale, sigmoidoskopię wykonywaną za pomocą giętkiego aparatu oraz pełną kolonoskopia.
Test na obecność krwi utajonej w kale jest najłatwiej dostępny, najmniej inwazyjny z pośród powyższych metod -- można go nawet wykonać samodzielnie w domu. Lekarz Łukasz Dubielecki pokazuje krok po kroku jak wykonać taki test i jak zinterpretować wynik.
[Film] Krew Utajona w Kale tester
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
-
[Film] Instrukcja wykonania Testu FOB na krew utajoną w kale
autor: Asystentka » » w Przydatne Testy Medyczne - 0 Odpowiedzi
- 6508 Odsłony
-
Ostatni post autor: Asystentka
-
-
-
Badanie na krew utajoną w kale
autor: admin. med. » » w Gastroenterologia, gastrologia, hepatologia, proktologia - 0 Odpowiedzi
- 2856 Odsłony
-
Ostatni post autor: admin. med.
-
-
- 0 Odpowiedzi
- 1800 Odsłony
-
Ostatni post autor: Lililajj
-
- 3 Odpowiedzi
- 3079 Odsłony
-
Ostatni post autor: waldi