Krwotok z nosa

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Krwotok z nosa

Post autor: admin. med. »

Krwawienie z nosa to częsta przypadłość, niezależnie od wieku i płci. Unaczynienie nosa jest bogate, jego naczynia szybko i łatwo ulegają wypełnieniu krwią. Ze względu na twarde, chrzęstne lub kostne podłoże, na którym leżą, nie mogą ulegać swobodnemu rozszerzaniu i często pękają. Najczęściej do krwawienia z nosa dochodzi w miejscu zwanym miejscem (splotem) Kiesselbacha, położonym na przedniej części chrząstki nosa. Jest to szczególnie unaczyniona okolica, o licznych połączeniach między naczyniami, które lżą bardzo powierzchownie, przez co są narażone na urazy i zmiany zanikowe.
U osób starszych krwawienie z nosa występuje najczęściej w tylnej części jamy nosowej. Zwykle są to obfite, trudne do zatrzymania krwotoki.

PRZYCZYNY
Przyczyny krwawienia z nosa można podzielić na miejscowe i ogólne.
Przyczyny miejscowe:

urazy nosa i zatok przynosowych
złamanie kości twarzy, złamanie podstawy czaszki
polip przegrody nosa, włókniak młodzieńczy
Nowotwory złośliwe nosa i zatok
Ostre zapalenie nosa (katar)
zmiany zanikowe nosa
ciało obce
krwawienia samoistne

Przyczyny ogólne:

nadciśnienie tętnicze
zapalenie naczyń krwionośnych
choroby szpiku kstnego ( białaczki, chłoniaki, niedokrwistość aplastyczna)
wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi ( np. hemofilia)
stosowanie antykoagulantów ( acenokumarol, warfaryna, heparyna), salicylanów
ostre choroby zakaźne, m.in grypa
choroby wątroby, nerek
niedobory witamin K, C, E, D


OBJAWY
Krew w czasie krwawienia z nosa wypływa zwykle najpierw przez nozdrza przednie, przy odchyleniu głowy ku tyłowi lub położeniu się spływa po tylnej ścianie gardła i jest połykana, co może prowokować wymioty.
Część niewielkich krwawień ustępuje samoistnie, większy krwotok lub nawracanie krwawienia wymaga pomocy lekarskiej.
Przy masywnych krwotokach należy wezwać Pogotowie Ratunkowe.


LECZENIE
Naczelnym zadaniem jest opanowanie krwawienia i zabezpieczenie chorego przed jego nawrotem. Ponadto należy ocenić następstwa krwotoku- ciśnienie tętnicze, ew. anemię, objawy wstrząsu.
Najprostszym sposobem zatrzymywania krwawienia z nosa jest uciśnięcie skrzydełek nosa, jednak nie zawsze jest to postępowanie skuteczne.
Krwawienie z miejsca Kiesselbacha zaopatruje się zazwyczaj tzw. tamponadą przednią, masywniejsze krwawienia wymagają zastosowania tamponady tylnej. Sa one wykonywane przez lekarza - polega to na "włożeniu" do nosa stosunkowo dużej ilości bandaża nasączonego lekiem obkurczającym naczynia - zabieg powinien być wykonywany przez specjalistę. Przed wykonaniem zabiegów nos powinien został dobrze oczyszczony ze skrzepów, należy go mocno wydmuchać. Obie tamponady zdejmuje się po 24-48 h. Miejsca krwawiące można również skoagulować azotanem srebra.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post