Kto jest najbardziej narażony na zakażenie HCV?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie HCV?

Post autor: Asystentka »

dr hab. n. med. Małgorzata Inglot, dr n. med. Aleksandra Szymczak, Klinika Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Kto w Polsce obecnie jest najbardziej narażony na zakażenie HCV?

W ostatnich latach radykalnie zmniejszyła się częstość zakażeń HCV w placówkach służby zdrowia, szczególnie związanych z przetaczaniem krwi i jej składników oraz z hemodializami. Natomiast nadal duże pozostaje ryzyko kontaktu z wirusem związane z wykonywaniem tatuaży czy zabiegów kosmetycznych oraz ze stosowaniem środków odurzających. Zmniejszenie częstości zakażeń w populacji osób uzależnionych od narkotyków jest bardzo trudne, gdyż nadal częste jest używanie wspólnych igieł i innych przedmiotów służących do aplikacji narkotyków (np. donosowo).

Ponadto w transmisji HCV w ostatnich latach podkreśla się znaczenie kontaktów seksualnych, szczególnie analnych, a także innych form bardziej urazowych niż przeciętne, np. kontaktów podejmowanych pod wpływem narkotyków, takich jak amfetamina, metamfetamina czy innych stymulantów (tzw. chemseks). Obserwowany w wielu krajach Europy Zachodniej wzrost częstości zakażeń HCV wśród mężczyzn homoseksualnych, szczególnie zakażonych wcześniej HIV, jest od kilku lat widoczny także w Polsce.

Zapamiętaj

Co piąte rozpoznanie zakażenia HCV ustala się w zaawansowanym stadium choroby.
Liczbę osób zakażonych HCV w Polsce szacuje się na 1,9% populacji.
Prawidłowa aktywność aminotransferaz w osoczu nie wyklucza aktywnego zakażenia HCV.
Stwierdzenie przeciwciał anty-HCV ma znaczenie przesiewowe; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest wykazanie obecności RNA wirusa w surowicy.
Wyleczenie zakażenia jest możliwe, również w stadium marskości wątroby, a obecnie dostępne leki są bardzo skuteczne i dobrze tolerowane.
Nie ma szczepionki przeciwko HCV, a podstawą profilaktyki jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny, odpowiednia sterylizacja sprzętu mającego kontakt z krwią i unikanie zachowań mogących prowadzić do zakażenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post