Kwas foliowy –stosowany przed poczęciem zmniejsza ryzyko SGA

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Kwas foliowy –stosowany przed poczęciem zmniejsza ryzyko SGA

Post autor: Asystentka »

Kwas foliowy – stosowany przed poczęciem zmniejsza ryzyko SGA


Suplementacja kwasu foliowego w okresie przedkoncepcyjnym zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z za małą w stosunku do wieku ciążowego masą urodzeniową (SGA, small for gestational age) – donoszą naukowcy z Birmingham Hospitals National Health Service w Wielkiej Brytanii.

W listopadzie b.r. w „BJOG – An International Journal of Obstetrics and Gynaecology” opublikowano przegląd systematyczny z metaanalizą m.in. badania populacyjnego dotyczącego wpływu czasu rozpoczęcia suplementacji kwasu foliowego w okresie około koncepcyjnym na ryzyko urodzenia dziecka SGA.

Spośród 134 884 przypadków przeanalizowanych w latach 2009–2012, do badania włączono 111 736 pojedynczych ciąż, u których wykluczono wady wrodzone oraz zgony wewnątrzmaciczne. Informacja dotycząca suplementacji kwasu foliowego była dostępna dla 108 525 kobiet, wśród których tylko 25,5% przyjmowało preparaty tej witaminy w okresie przedkoncepcyjnym. Niższy odsetek kobiet przyjmujących kwas foliowy związany był z młodszym wiekiem kobiet i przynależnością do mniejszości etnicznych. 81,7% ciężarnych deklarowało, że nie pali tytoniu.

W całej badanej grupie 13,4% noworodków urodziło się z masą urodzeniową poniżej 10. centyla, a 7% poniżej 5. centyla. W grupie kobiet niestosujących kwasu foliowego liczba noworodków SGA poniżej 10. centyla wyniosła 16,3%, a poniżej 5. – 9%. W wyniku analizy statystycznej i wykluczenia zmiennych (wiek pacjentki, choroby towarzyszące) ustalono, że kobiety, które przyjmowały kwas foliowy w okresie przedkoncepcyjnym miały o 20% niższe ryzyko urodzenia noworodka SGA poniżej 10. centyla (skorygowany OR: 0,8, 95% CI: 0,71–0,90, p <0,01) i o 22% mniejsze ryzyko urodzenia noworodka SGA poniżej 5. centyla (skorygowany OR: 0,75, 95% CI: 0,61–0,92, p <0,006) w porównaniu z grupą, która nie otrzymywała suplementacji kwasu foliowego. Włączanie kwasu foliowego już po zajściu w ciążę nie wywierało znamiennego wpływu na częstość narodzin dzieci SGA.

Ograniczeniem badania jest brak informacji na temat dawki kwasu foliowego wystarczającej do profilaktyki SGA.

– Istnieją silne dowody naukowe potwierdzające, że suplementacja kwasu foliowego zmniejsza liczbę dzieci dotkniętych wadami cewy nerwowej, takimi jak rozszczep kręgosłupa. Z kolei omawiane badanie dostarcza dowodów na korzystny wpływ suplementacji kwasu foliowego – obniżanie liczby noworodków urodzonych z małą masą – komentuje profesor Alan Cameron, wiceprezes Royal College of Obstetricians and Gynaecologists ds. jakości badań klinicznych.

– RCOG popiera politykę wzbogacania żywności w kwas foliowy (pieczywo, mąkę), jako sposobu na poprawę jakości życia matki i dziecka. Ma to znaczenie w szczególności u kobiet ze zwiększonym ryzykiem złych nawyków żywieniowych lub o niskim statusie społeczno-ekonomicznym – stwierdza prof. Cameron z RCOG.

– Wyniki powyższego badania są istotne z uwagi na poważne krótko- i długoterminowe powikłania związane z niską masą urodzeniową dziecka – dodaje John Thorp, redaktor naczelny BJOG.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post