Laserowe udrażnianie kanalikow łzowych

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Laserowe udrażnianie kanalikow łzowych

Post autor: admin. med. »

Rozwiązanie laserowe

Łzawienie oczu od dłuższego czasu obecne z powodu niedrożności kanalikow łzowych jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej. Oprócz braku komfortu pacjenta zaburzony jest film łzowy, którego prawidłowy skład jest niezbedny w celu zapewnienia prawidłowej ochrony i nawodnienia powierzchni rogówki. Drogi łzowe zaczynają się na brzegach powiek przynosowo, łączą się w woreczku łzowym i kanalikiem łzowym uchodzą w jamie nosowej pod małżowina nosową dolną.

Konwencjonalne techniki chirurgii przewodów łzowych dają możliwość przywrócenia drożności lecz często wiążą się ze znaczną jak na okulistykę utratą krwi oraz bliznę w okolicy kąta przyśrodkowego szpary powiek. Czas trwania takiego zabiegu jest znacznie dłuższy od metody laserowej.
Dakrocystorhinostomia laserowa

Dakrocystorhinostomia (DCR) laserowa wykorzystuje naturalne drogi łzowe jako drogę dostępu do miejsca zaczopowania / niedrożności. Światłowód grubości 90 micronów dostarcza energie, która ma wysoką absorbcję dla wody i krwi. Po zadziałaniu światła laserowego odzyskuje się drożność. W przypadku zropienia zbiornika łzowego lub okolicy zaczopowania, zawartość ta zostaje uwolniona i wypłukana. Kolejną częścią procedury jest zalożenie cienkiej rurki silikonowej do drogi łzowej uchodzacej w jamie nosa. Rurka utrzymuje drożność przewodu, pozostaje w drogach łzowych przez okres 6 miesiecy i jest zupełnie niezauważalna dla pacjenta.

Procedura laserowa DCR jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym co oznacza, że pacjent po zabiegu wraca do domu. Wymagane jest znieczulenie ogólne do przeprowadzenia zabiegu, tym samym pacjent musi wykonać badania laboratoryjne.

Skuteczność zabiegu jest duża i w przeważającej większości przynosi definitywnie ulgę pacjentowi. Wymagane są od pacjenta comiesieczne kontrole pozabiegowe przez okres 6 miesiecy w celu przepłukiwania uzyskanej w wyniku operacji drogi łzowej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post