Laxol działa przeczyszczająco i zmiękcza stolec

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Laxol działa przeczyszczająco i zmiękcza stolec

Post autor: admin. med. »

Co to jest Laxol?
Preparat o działaniu przeczyszczającym, zmiękczający masy kałowe.

Co zawiera i jak działa Laxol?
Substancją czynną preparatu jest dokuzan sodowy, pochodna kwasu sulfonobursztynowego. Substancja ta jest anionowym związkiem powierzchniowo czynnym, ułatwiającym przenikanie wody w głąb mas kałowych poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego. Prowadzi to do zwiększenie objętości mas kałowych, zmiany ich konsystencji i w efekcie do ułatwienia wypróżnienia. Preparat nie wpływa na perystaltykę jelit ani na częstość oddawania stolca czy czas pasażu treści pokarmowej w jelitach. Zwiększa wchłanianie licznych substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, może hamować wchłanianie glukozy.
Kiedy stosować Laxol?
Preparat przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w leczeniu zaparć.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie stosować jeżeli występuje niedrożność jelit, choroby zapalne jelita grubego (np. choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), guzki krwotoczne (hemoroidy), szczelina odbytu, ból brzucha o nieustalonej przyczynie.
Nie stosować długotrwale.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Laxol?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie należy stosować preparatu długotrwale. Długotrwałe stosowanie może powodować osłabienie perystaltyki jelit i zwiększenie skłonności do zaparć (atonia okrężnicy) oraz zmniejszenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia).

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Laxol
Preparat ma postać czopków do stosowania doodbytniczego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 1 czopek 2 razy na dobę.
Czy można stosować Laxol w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Preparat przenika do mleka kobiety karmiącej i może działać przeczyszczająco u noworodków i niemowląt karmionych piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie należy stosować preparatu równolegle z parafiną płynną (olej mineralny), ponieważ preparat zwiększa wchłanianie i wychwyt oleju mineralnego przez układ limfatyczny (zwiększone stężenie występuje w węzłach chłonnych, błonie śluzowej jelita, w wątrobie i śledzionie) co prowadzi do stanów zapalnych i naciekania komórek wątroby.
Preparat może zmieniać wchłanianie innych leków.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Laxol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Niekiedy mogą wystąpić: ból i pieczenie odbytu lub jelita prostego, biegunka, obrzęk błony śluzowej jelita prostego i krwawienie z odbytu.
Załączniki
laxol.jpg
laxol.jpg (7.65 KiB) Przejrzano 690 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post