Leczenie bólu do naprawy

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Leczenie bólu do naprawy

Post autor: admin. med. »

CMJ

Należy poprawić jakość nadzoru i monitorowania bólu (zwiększyć powszechność także w oddziałach niezabiegowych). W co szóstym szpitalu nie prowadzi się powszechnie monitorowania natężenia bólu ostrego i/lub pooperacyjnego - głosi raport z wynikami ogólnopolskiego badania "Uwolnijmy Pacjenta od Bólu 2015", opublikowany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W ankiecie udział wzięły 284 szpitale, które stanowią 46% bazy łóżek szpitalnych w Polsce (wg raportu GUS za 2014 rok). W szpitalach tych w 2014 r. leczonych było 4 664 301 pacjentów, co stanowi niemal 60% wszystkich pacjentów hospitalizowanych w 2014 r. w Polsce (wg raportu GUS za 2014 rok w szpitalach leczonych było 7,9 mln pacjentów).

We wszystkich szpitalach do oceny natężenia bólu stosowano akceptowane skale, w tym najczęściej wykorzystywana jest skala numeryczna (NRS) - 74% odpowiedzi oraz analogowo-wzrokowa - 34% odpowiedzi (można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź). Na 280 szpitali, które odpowiedziały na to pytanie, 28 nie stosuje żadnej skali do monitorowania bólu, z czego 20 szpitali przeprowadza zabiegi operacyjne.

Oczekiwaną poprawę w zakresie jakości leczenia bólu oraz zwiększenie jakości życia pacjentów mogłoby spowodować powstanie w szpitalach zespołów leczenia bólu według modelu funkcjonujących APS (acute pain service). Zdecydowana większość szpitali (59%) nie posiadała takich zespołów.

W 60% ankietowanych szpitali dokonywana jest analiza skuteczności leczenia przeciwbólowego, a jakość analgezji powinna być zgodna z oczekiwaniami personelu medycznego. W ankietach nie było pytań dotyczących informacji oceniających jakość analgezji ze strony pacjenta.

Zaledwie w co czwartym szpitalu istnieje możliwość konsultacji pacjentów w specjalistycznej Poradni Leczenia Bólu.

W dużej części szpitali (39% odpowiedzi) nie odbywają się systematyczne szkolenia z zakresu monitorowania i racjonalnego leczenia bólu, a w pojedynczych przypadkach szkolenia takie odbywają się jedynie albo dla pielęgniarek, albo dla lekarzy.

Co ósmy szpital w leczeniu bólu ostrego i/lub pooperacyjnego nie stosuje zaleceń Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB) i Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii (PTAiIT).

Pomimo że 88% szpitali zgłosiło fakt leczenia bólu w oparciu o zalecenia PTBB / PTAiIT, to duża liczba szpitali (40%) deklaruje stosowanie autorskich opracowań leczenia bólu.

W grupie 111 szpitali stosujących opracowania autorskie w leczeniu bólu aż 97 deklarowało także stosowanie polskich zaleceń odnoszących się do leczenia bólu ostrego i pooperacyjnego. "Powstaje zatem pytanie: czy można uważać, że wspomniane 97 szpitali realizuje leczenie zgodne z wytycznymi PTBB / PTAiIT? Leczenie bólu według opracowań autorskich nie może być tożsame z leczeniem według wskazówek PTBB / PTAiIT. Zatem można postawić tezę, że wśród 278 respondentów zalecenia PTBB / PTAiIT tak naprawdę stosuje 53%, tj. 148 szpitali. Należy nadać większą rangę polskim zaleceniom odnoszącym się do leczenia bólu ostrego i pooperacyjnego" - czytamy w raporcie.

W zdecydowanej większości szpitali (57%) pacjenci nie otrzymują pisemnych informacji na temat skutecznych metod zwalczania bólu ostrego i/lub pooperacyjnego.

Co szósty szpital (16% odpowiedzi) nie dokumentuje monitorowania bólu. Co czwarty szpital (23% odpowiedzi) nie monitoruje niepożądanego działania leków przeciwbólowych.

W zdecydowanej większości przypadków ból pooperacyjny monitorowany jest aż do jego ustąpienia. W co 8. szpitalu ból pooperacyjny monitorowany jest do 24 godzin po operacji.

Co piąty szpital (19%) nie stosuje metod analgezji regionalnej, a w tej grupie są 32 szpitale zabiegowe i 22 szpitale niezabiegowe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post