Leczenie chirurgiczne żylaków powrózka nasiennego

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Leczenie chirurgiczne żylaków powrózka nasiennego

Post autor: admin. med. »

Leczenie chirurgiczne jest jedyną skuteczną metodą leczenia żylaków powrózka nasiennego. Zabieg może być wykonywany w sposób klasyczny lub laparoskopowo. Operacja trwa około 30 minut i polega na podwiązaniu i przecięciu poszerzonych naczyń żylnych.

Laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego – operacja wykonywana z dostępu przezotrzewnowego z wykorzystaniem 3 trokarów – dwa o średnicy 10 mm i jeden o średnicy 5 mm. W dniu zabiegu skóra brzucha pacjenta golona jest jak do klasycznej operacji. Zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Pacjent układany jest na plecach. Po zabiegu w większości przypadków pacjenci wypisywani sa po 1-2 dniach do domu.

Operacja sposobem Palomo – operacja polegająca na przecięciu żyły i tętnicy jądrowej

Operacja sposobem Bernardi’ego – operacja polegająca na przecięciu żyły jądrowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub regionalnym i polega na pozaotrzewnowym podwiązaniu żyły jądrowej po stronie żylaków. Pacjent ułożony jest na plecach z nieco uniesionym biodrem. Powłoki brzucha przecina się cięciem przyprostnym lub skośnym ponad więzadłem pachwinowym. Po stronie lewej cięcie wykonywane jest z reguły poniżej pępka, po stronie prawej nieco wyżej. Kolejnym krokiem po przecięciu powięzi i mięśni jest zidentyfikowanie otrzewnej i przesunięcie jej w kierunku dośrodkowym. Po odsunięciu otrzewnej od bocznej ściany miednicy odsłania się w bezpośrednim sąsiedztwie moczowodu poszerzoną żyłę jądrową. Kolejnym krokiem jest wypreparowanie żyły na kilku centymetrach (4-5) i przecięcie między podwiązkami. Szycie warstwowe powłok kończy zabieg.

Należy wspomnieć, że u około 10% pacjentów operowanych z powodu żylaków powrózka nasiennego może wystąpić wodniak jądra (nawet kilkanaście miesięcy po operacji).

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego

Metoda leczenia żylaków powrózka nasiennego stosowana przez radiologów interwencyjnych. Embolizacja żylaków powrózka nasiennego jest niechirurgicznym sposobem leczenia i polega na zamknięciu światła żyły jądrowej. Zabieg wykonywany jest z dostępu w pachwinie pacjenta. Przez niewielkie nacięcie w pachwinie radiolog interwencyjny uzyskuje dostęp do żyły udowej. Po wprowadzeniu cewnka do żyły udowej pod kontrolą skopii identyfikuje się żyłę jądrową. Po identyfikacji naczynia wprowadzany jest materiał embolizacyjny, który powoduje zamknięcie światła naczynia. Skuteczność metody jest nieco wyższa niż metod operacyjnych.
źródło:eurologia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post