Leczenie kanałowe, cały opis

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Leczenie kanałowe, cały opis

Post autor: admin. med. »

Leczenie kanałowe w uproszczeniu polega na usunięciu zainfekowanych lub martwych tkanek z wnętrza zęba oraz na szczelnym wypełnieniu ubytku odpowiednim materiałem. Jeżeli miazga jeszcze nie obumarła, leczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

W przebiegu leczenia kanałowego można wyróżnić:

usunięcie tkanek miazgi,
określenie długości kanałów korzeniowych,
opracowanie kanałów korzeniowych,
wypełnienie kanałów korzeniowych.

Najpierw należy zlokalizować i poszerzyć ujścia kanałów korzeniowych. Po odnalezieniu kanału usuwa się z niego zmienioną chorobowo miazgę. Jeżeli kanał jest bardzo mocno pozakrzywiany, bardzo cienki lub zwapniały, dotarcie narzędziem do wierzchołka może być niemożliwe. Konsekwencją tego może być niedostateczne opracowanie kanału korzeniowego, które nie pozwoli na eliminację stanu zapalnego.

Określenie długości kanału korzeniowego determinuje długość roboczą używanych narzędzi endodontycznych. Długość kanału oznacza odległość do otworu wierzchołkowego zęba. Wcześniejsze określenie długości kanałów korzeniowych, na przykład na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, ma decydujące znaczenie dla właściwego wypełnienia kanałów.
Na zdjęciu rentgenowskim widać, jaka jest odległość narzędzia od wierzchołka korzenia i na jaką długość powinny mieć narzędzia wprowadzane do kanału. Możliwe jest też elektryczne określenie długości kanału korzeniowego. Do kanału wprowadza się końcowkę endomentru. Urządzenie to wskazuje położenie wierzchołka fizjologicznego korzenia zęba na wyświetlaczu.
Opracowanie kanałów korzeniowych służy ich przygotowaniu do wypełnienia. Kanały poszerza się i wygładza przy pomocy elastycznych, maszynowych lub ręcznych wierteł i pilników, które dopasowują się także do kształtu zakrzywionych kanałów. Możliwe jest także opracowanie kanałów przy pomocy ultradźwięków.

Kanał opracowywany jest aż do otworu wierzchołkowego zęba.

Niezamierzona boczna perforacja korzenia nosi nazwę via falsa, co znaczy „niewłaściwa droga“. Wypełnienie kanału korzeniowego ma na celu szczelne, uniemożliwiające przenikanie bakterii zamknięcie opracowanego kanału przy użyciu specjalnej pasty i odpowiednich ćwieków gutaperkowych, a w konsekwencji zapewnienie trwałego wyleczenia. Kanały wypełniane są ustrojowo obcym materiałem, który powinien być przyjazny dla tkanek, ulegać utwardzeniu, posiadać zdolność zapływania, nie zmieniać objętości, adaptować się do nieregularności ścianek kanału, nie przepuszczać bakterii, nie ulegać resorpcji i być widoczny na zdjęciach rentgenowskich. Ponadto bardzo ważne jest, aby materiał ten miał właściwości dezynfekujące, co pozwoli na unieszkodliwienie pozostałych lub nowo nabytych bakterii.

W przypadku termoplastycznego wypełniania kanałów korzeniowych do opracowanego kanału wstrzykiwana jest podgrzana, miękka gutaperka lub wprowadzany ćwiek gutaperkowy. Preferowane jest zakładanie kilku ćwieków gutaperkowych wraz z ulegającą twardnieniu pastą. Zazwyczaj wypełnianie kanałów przeprowadza się w kierunku od korony do wierzchołka, natomiast w przypadku wstecznego wypełniania kanałów korzeniowych odbywa się ono w kierunku od wierzchołka kanału do korony (np. podczas zabiegu resekcji wierzchołków korzeni).

Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego wykonanego po zakończeniu leczenia można stwierdzić, czy udało się szczelnie wypełnić kanały i czy nie pozostały pęcherzyki powietrza. Pozostawienie pustych przestrzeni jest niedopuszczalne. Powstałoby w ten sposób miejsce do rozwoju bakterii, które mogą wywołać zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (periodontitis apicalis). Ubytek jest następnie prowizorycznie lub ostatecznie zamykany. Zęby leczone kanałowo często tracą w przebiegu choroby i leczenia swój początkowy kształt i odporność. W takich przypadkach wskazane jest dla ich ochrony pokrycie ich koronami protetycznymi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post