Leczenie kanałowe

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Leczenie kanałowe

Post autor: admin. med. »

Leczenie kanałowe (endodontyczne)

Leczenie endodontyczne (kanałowe) to serce stomatologii. Niemalże 90 % powodów bólu zębów stanowią problemy endodontyczne. Ból może być bardzo silny, ostry i przewlekły, który ciągnie się tygodniami i miesiącami. Wszystko to powoduje infekcja miazgi zębowej (tzw. nerwu).

Miazga zębowa jest bardzo unerwionym miejscem wypełniającym labirynt wewnątrz zęba. Gdy dochodzi do jej zakażenia (głównie przez próchnicę), tworzy się obrzęk, co natomiast powoduje silny, trudny do zniesienia ból.

Pamiętajmy, iż starannie wyleczone i zaopatrzone zęby mogą służyć nam dożywotnie. Kanał, który nie został wyleczony lub został wyleczony niedokładnie, może być źródłem bólu przez miesiące a nawet lata.

Przebieg leczenia

Leczenie endodontyczne zawsze rozpoczynamy od wykonania zdjęcia aparatem RTG, które ukazuje nam kształt i długość kanału korzeniowego leczonego zęba.
Następnie lekarz znieczula pacjenta miejscowo. Zakłada koferdam w celu ochrony pacjenta i otwiera komorę zęba w celu usunięcia chorobowo zmienionej miazgi.
Opracowuje kanały, w zależności od ich kształtu i wielkości, ręcznie lub mechanicznie. Na każdym etapie leczenia stosowany jest przez lekarza endometr. Urządzenie to służy do pomiaru długości kanału korzeniowego, dzięki któremu lekarz uzyskuje informację jakiej długości jest leczony kanał korzeniowy. Dodatkowo podczas usuwania miazgi z kanału stosujemy środki chemiczne w celu dezynfekcji oraz wypłukania substancji organicznej , która pozostała w kanale.
Po opracowaniu, wypłukaniu i osuszeniu następuje wypełnienie kanału na całej jego długości. W zależności od rodzaju zęba z których wyróżniamy siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce, występuje od jednego do nawet pięciu kanałów korzeniowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post