Leczenie stanów zapalnych pęcherza moczowego

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Leczenie stanów zapalnych pęcherza moczowego

Post autor: admin. med. »

Leczenie zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza można rozpoznać po konieczności częstego korzystania z łazienki, bólach mięśniowych i towarzyszącej temu podwyższonej temperaturze. Nie można go lekceważyć, bo nieleczone może często powracać, co jest bardzo niekomfortowe.

Nie zawsze, gdy częściej korzystamy z toalety, musi to być objawem zapalenia pęcherza. W czasie choroby najczęściej więcej pijemy, więc naturalnie częściej oddajemy mocz. Niektóre leki, zwłaszcza przy infekcjach grypopochodnych, mają też działanie moczopędne. Ilość dziennych mikcji zależy też od stylu życia, temperatury otoczenia i wielu innych czynników.

Zdarza się jednak, że oddawanie moczu jest częstsze mimo tego, że wcale nie dostarczamy do organizmu większej ilości płynów. Wtedy mamy do czynienia z ostrym zapaleniem pęcherza moczowego (zapaleniem dolnych dróg moczowych). Przyczyną jest z reguły pałeczka okrężnicy (Escherichia coli). Najczęściej znajduje się ona w układzie pokarmowym, gdzie nie jest groźna dla organizmu, ale już w innych częściach organizmu ma działanie chorobotwórcze. Trafia tam przez zakażony ręcznik, brudną toaletę czy niewłaściwą higienę, czy też w trakcie stosunku płciowego.
Uciążliwe zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza przytrafia się przede wszystkim kobietom. Dzieje się tak ze względu na budowę anatomiczną – kobiety mają krótszą i szerszą cewkę moczową, której ujście znajduje się blisko odbytu. To właśnie tam nie brakuje drobnoustrojów, a wśród nich m.in. pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), które mogą łatwiej migrować.

Zapalenie pęcherza jest bardzo uciążliwe. Objawia się parciem na pęcherz, w niektórych przypadkach wręcz nieustannym, niezależnie od tego jak często mocz jest oddawany. Pojawia się też pieczenie i ostry ból podczas mikcji. Oddawanie moczu jest przy tym utrudnione, odbywa się w niewielkich porcjach.

Najważniejsze jest wyleczenie zapalenia pęcherza do końca, bo w przeciwnym przypadku choroba będzie wracać. Może stać się nawet przewlekła i spowodować zapalenie nerek. Właśnie z tego względu warto mieć pewność trafnej diagnozy i odpowiedniej terapii. Aby tak się stało, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów z Poradni Urologicznej Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.
Leczenie zapalenia pęcherza

Terapia najczęściej opiera się na antybiotykach, które stosuje się średnio od kilku dni do kilku tygodni. Nie można jej skracać, mimo że często znaczącą poprawę pacjenci odczuwają już po kilku dniach, a nawet kilku godzinach po pierwszej dawce leku. Chodzi przede wszystkim o to, by bytujące w organizmie bakterie nie uodporniły się na antybiotyk. Kolejne zapalenie pęcherza będzie bowiem znacznie bardziej intensywne i znacznie trudniejsze do wyleczenia.

Warto też stosować się do zaleceń lekarza: podczas zapalenia pęcherza unikać zimna, a nawet się dogrzewać: moczyć nogi w gorącej wodzie, założyć wełniane skarpety. Można też zastosować nasiadówki, także z naparami z ziół. Niezwykle istotna jest również higiena miejsc intymnych. Trzeba też dużo pić, by wypłukać bakterie z dróg moczowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post