Leczenie torbieli włosowej okolicy guzicznej

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Leczenie torbieli włosowej okolicy guzicznej

Post autor: admin. med. »

Pierwszy opis zabiegu chirurgicznego leczącego torbiel włosową sięga roku 1847. Podjął się go dr A.W. Anderson, jednak do dnia dzisiejszego wyleczenie tej choroby stanowi wyzwanie na wielu oddziałach chirurgicznych. Torbiel włosowa, torbiel pilonidalna, torbiel krzyżowo-ogonowa, przetoka nadguziczna, wszystkie te pojęcia dotyczą jednostki chorobowej, która charakteryzuje się przewlekłym procesem zapalnym, występującym w szparze pośladkowej w okolicykrzyżowo-guzicznej. Chorują głównie ludzie młodzi (0,7% populacji), 3 razy częściej mężczyźni. Szczególnie narażona jest rasa kaukaska ze względu na obfite owłosienie okolicy szpary pośladkowej. Uważa siw ten spę, że torbiel włosowa powstaje jako reakcja na ciało obce, którym bardzo często bywa właśnie włos. A co za tym idzie mniej narażeni na zachorowanie są przedstawiciele rasy czarnej i żółtej, a więc rdzenni mieszkańcy Afryki oraz południowo-wschodniej i wschodniej Azji.
leczenie-torbieli-wlosowej-okolicy-guzicznej.jpg
Poza powyższymi czynnikami zachorowaniu sprzyjają: otyłość, nadmierne pocenie się, urazy skóry i naskórka, brak higieny osobistej. Choroba ma dwie fazy, ostrą i przewlekłą. W fazie ostrej przebiega jako ropień międzypośladkowy powodujący silne dolegliwości bólowe z gorączką, dreszczami i zaczerwienieniem skóry okolicy guzicznej. W fazie przewlekłej może nie dawać objawów przez wiele lat, okresowo wytwarzając ropną wydzielinę. Wszystko to znacząco pogarsza komfort życia pacjenta. Torbiel włosową można opisać jako kanał wyścielony nabłonkiem płaskim o długości ok. 2-5 cm leżący w linii pośrodkowej. Często łączy się z jamą ropnia lub dodatkowymiodgałęzieniami, zachyłkami, przetokami tworząc istny labirynt. Dlatego skuteczna terapia pacjenta z torbielą pilonidalną jest złożonym procesem i powinna być przeprowadzana w wysokospecjalistycznych placówkach, gdzie wykonuję się wiele takich zabiegów. Leczenie torbieli pilonidalnej dzielimy na operacyjne i nieoperacyjne. W przypadkach torbieli niepowikłanych możliwe jest leczenie ambulatoryjne. Jedną z metod jest ostrzyknięcie fenolem kanału torbieli. Metoda ta ma 70% skuteczność, ale ze względu na toksyczny wpływ fenolu na organizm jest coraz rzadziej wykorzystywana. Inną metodą jest Debridement torbieli włosowej(pit-picking). Stosowana jest u pacjentów z niepowikłanymi torbielami. Zabieg polega na poszerzeniu ujścia zatoki włosowej i dokładnym oczyszczeniu kanału torbieli. Technika ta największą skuteczność wykazuje do momentu powstania ropnia, u kobiet i nieotyłych mężczyzn. Według wielu autorów najskuteczniejszą metodą leczenia torbieli włosowej jest leczenie operacyjne. Zabieg wykonywany jest przez doświadczonego chirurga, proktologa. Wśród metod i technik wyróżnia się m.in. wycięcie oszczędne z zostawieniem rany do gojenia przez ziarniniowanie. Zabieg można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Metoda jest skuteczna (ok.85%) i jest postępowaniem z wyboru u pacjentów z przewlekłymi, niepowikłanymi torbielami.
W warunkach ambulatoryjnych można przeprowadzić inny skuteczny zabieg leczniczy - cięcie i marsupalizację. Wygojenie rany trwa przeważnie ok. 6 tygodni, a nawroty są bardzo rzadkie (4-13%). Niezależnie od rodzaju zabiegu rana podczas gojenia powinna być codziennie myta. Co 2 tygodnie przez co najmniej 3 miesiące od zagojenia należy golić bardzo dokładnie otaczające włosy. Zasadna i według wielu autorów wysoce skuteczna w zapobieganiu nawrotów torbieli włosowych jest depilacja laserowa. Obecnie trwają badania kliniczne nad leczeniem torbieli pilonidalnych za pomocą kleju tkankowego oraz przy użyciu technik endoskopowych. Jeśli zastanowimy się nad profilaktyką, to jedynym działaniem zapobiegającym wystąpieniu choroby jest zdrowy styl życia, wysoki poziom higieny osobistej, jak też leczenie nadmiernej potliwości czy redukcja owłosienia zagrożonych miejsc. Operacje przeprowadzane są przez wykwalifikowanych lekarzy chirurgów, proktologów w wysokospecjalistycznych klinikach. Zabiegowi można poddać sie w państwowych placówkach lub w prywatnych klinikach. Zabieg w szpitalu w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia wiąże się z oczekiwaniem na zabieg od kilku do kilkunastu miesięcy. Cena zabiegu usunięcia torbieli włosowej w prywatnej klinice zależnie od metody oscyluje w granicach 300-3000 zł.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post