Leczenie zeza u dzieci

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Leczenie zeza u dzieci

Post autor: admin. med. »

Leczenie zeza u dzieci - to leczenie zachowawcze i operacyjne. Leczenie zachowawcze - polega na wyrównaniu wady wzroku przez dobór odpowiednich szkieł okularowych oraz leczeniu niedowidzenia - przez zasłanianie oka lepiej widzącego. Jeśli pomimo zastosowania tych metod zez nadal się utrzymuje - należy przeprowadzić zabieg operacyjny, aby poprawić równowagę mięśniową

Zabieg operacyjny w przypadku zeza zbieżnego lub rozbieżnego ma na celu wyrównanie siły działania mięśni okoruchowych tak, aby gałki oczne były ustawione i poruszały się równolegle.
Operacja zeza polega na wzmocnieniu działających słabo mięśni oraz osłabieniu zbyt mocno działających mięśni.
Wzmocnienie osiąga się przez skrócenie mięśnia (resectio) natomiast osłabienie mięśnia osiąga się przez przesunięcie mięśnia ku tyłowi(recessio).
Do zabiegu operacyjnego przystępuje się zazwyczaj, gdy zostało wyeliminowane niedowidzenie w znacznym stopniu i rozpoczął się proces przywracania prawidłowego obuocznego widzenia.
Operacja może dotyczyć jednego lub obu oczu. Może przebiegać jednoetapowo lub wieloetapowo w zależności od rodzaju zeza i od kąta zeza.
Operacja zeza u dzieci przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Na 6 godzin przed zabiegiem dziecko pozostaje na czczo (nie je i nie pije). Dziecko przebywa w ośrodku kilka godzin po czym wraca do domu z zaleceniem stosowania kropli i kontroli okulistycznej w ośrodku na drugi dzień.
Gojenie się rany pooperacyjnej trwa od 3 do 5 tygodni w tym czasie znika zaczerwienienie spojówek, obrzęk powiek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post