Leczenie zgagi domowymi sposobami czy farmakologicznie

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Leczenie zgagi domowymi sposobami czy farmakologicznie

Post autor: admin. med. »

Zgaga to objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Przejawia się uczuciem kwaśności lub pieczenia w klatce piersiowej. Może pojawić się już nawet kilka minut po zjedzeniu posiłku. Zgagę możemy łagodzić stosując domowe metody lub zaufać dostępnym na rynku preparatom zmniejszającym wydzielanie kwasu solnego, które dostępne są bez recepty np. Ranigast Max.

Domowe sposoby leczenia zgagiStarym sposobem leczenia dolegliwości żołądkowych jest spożywanie siemienia lnianego w formie kleiku. Działa ono w sposób łagodzący zmniejszając objawy zgagi. Skuteczność tej metody leczenia jest jednak mniejsza niż stosowanie preparatów farmakologicznych. Doraźnie można zastosować mleko jednakże efekt ten jest krótkotrwały.


Leczenie farmakologiczne zgagi

Jednym ze sposobów farmakologicznego leczenia zgagi jest podawanie leków, które zobojętniają kwaśną treść żołądkową (fosforan glinu, wodorotlenek aluminium i magnezu). Leki te charakteryzuje szybkie lecz krótkotrwałe działanie. Wystepują w postaci zawiesiny lub tabletek i stosuje się je kilka razy dziennie.

O wiele bardziej skuteczne są preparaty z grupy antagonistów receptora histaminowego H2 (ranitydyna), które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego nawet do 12 godzin. Ranigast Max jest reprezentantem tej grupy leków.

W przypadku nieskuteczności ww. metod należy zastosować inhibitory pompy protonowej, które także są dostępne bez recepty ( np. Polprazol Acidcontrol). Leki te blokują wydzielanie kwasu solnego do 24 godzin i są najskuteczniejszymi w leczeniu zgagi.

Czy domowe sposoby są skuteczne?

Leczenie zgagi domowymi sposobami przynosi krótkotrwałe efekty. Metody te w sposób nieznaczny wpływają na zmianę pH w żołądku i zmianę kwaśności treści cofającej się do przełyku. W celu poprawienia skuteczności terapii zaleca się stosować leczenie farmakologiczne, ponieważ blokada receptora H2 lub pompy protonowej w sposób znaczący zmniejsza wydzielanie kwasu solnego.

Leczenie domowymi sposobami nie zawsze musi być skuteczne. Parzenie herbat ziołowych, robienie naparów i układanie się w odpowiedniej pozycji może być uciążliwe, mało skuteczne i niepraktyczne w codziennym aktywnym życiu. Wiele spośród osób cierpiących na zgagę uważa, że mleko oraz mięta to naturalne lekarstwa, ponieważ odczuwają chwilową ulgę po ich użyciu. WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE ZARÓWNO PICIE MLEKA JAK I SPOŻYWANIE MIĘTY W RÓŻNEJ POSTACI W ODLEGŁEJ PERSPEKTYWIE POWODUJE NASILENIE OBJAWÓW. Mleko jedynie chwilowo neutralizuje kwaśne pH panujące w przełyku. Podobne działanie wywiera mięta, która zobojętnia kwas solny, ale jednocześnie zwiększa wydzielanie śliny i osłabia działanie zwieracza przełyku, który stanowi ochronę przed cofaniem się treści pokarmowej. Należy więc ostrożnie podchodzić do domowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie metod w leczeniu zgagi, ponieważ ich stosowanie może niejednokrotnie jedynie nasilić objawy. W takich momentach warto zaufać sprawdzonym lekom dostępnym bez recepty.

dr. n. med. M.Pazurek z Kliniki Chorób Przewodu Pokarmowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
źródło: ranigast.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post