Lekarz I kontaktu dla dziecka to lekarz pediatra

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Lekarz I kontaktu dla dziecka to lekarz pediatra

Post autor: Asystentka »

Lekarz pediatra powinien być dla dziecka zawsze lekarzem pierwszego kontaktu - pisze rzecznik praw dziecka do ministra zdrowia. Niepokoją go plany resortu zmierzające do wyeliminowania pediatrów z podstawowej opieki zdrowotnej.Takie plany wynikają z założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (z 22 września 2016 r.). W opinii RPD mogą przyczynić się do pogorszenia poziomu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci.

- Z niepokojem i zdumieniem stwierdzam, że lekarz pediatra nie został uwzględniony w projektowanej ustawie jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej – pisze RPD.

Marek Michalak od lat przekonuje, że wyłącznie specjalistyczna wiedza lekarza pediatry i jego doświadczenie w leczeniu dzieci są w stanie zapewnić trafną i szybką diagnozę.

- Nie można podzielić poglądu, że lekarz rodzinny posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności z zakresu pediatrii by efektywnie prowadzić leczenie dziecka. Dynamika choroby dziecka jest często odmienna od jej przebiegu u dorosłego człowieka. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że chore dzieci często są kierowane przez lekarzy rodzinnych na oddziały pediatryczne bądź rodzicom wskazywana jest konieczność odbycia dodatkowej konsultacji pediatrycznej – zauważa rzecznik w wystąpieniu do szefa resortu zdrowia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post