Lekarz POZ ma być przewodnikiem pacjenta

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Lekarz POZ ma być przewodnikiem pacjenta

Post autor: admin. med. »

Kongres Medycyny Rodzinnej: lekarz POZ ma być przewodnikiem pacjenta
W Kielcach, z udziałem ponad tysiąca lekarzy POZ, trwa XVI Kongres Medycyny Rodzinnej. - Lekarz rodzinny musi przyjąć rolę rzeczywistego przewodnika pacjenta po systemie - powiedział obecny na Kongresie wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

XVI Kongres Medycyny Rodzinnej rozpoczął się w Kielcach w czwartek (2 czerwca) i potrwa do niedzieli (5 czerwca). W tym roku odbywa się pod hasłem: Na przekór wichrom!

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wyraził nadzieję, że strategia wypracowana przez powołany przez niego zespół ekspertów, w którego skład weszła liczna grupa praktykujących lekarzy rodzinnych, pozwoli zdefiniować miejsce i rolę POZ w systemie ochrony zdrowia.

Obecny w czasie Kongresu, wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, podkreślił fundamentalne znaczenie medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia.

- Lekarz rodzinny musi przyjąć rolę rzeczywistego przewodnika pacjenta po systemie ochrony zdrowia i koordynatora opieki, co zagwarantuje wpływ na całość procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Pomoże to także w rozwiązaniu problemu zagubienia pacjenta w skomplikowanym
i wielopoziomowym systemie ochrony zdrowia oraz skróci czas jego oczekiwania na uzasadnione świadczenia zdrowotne - powiedział minister Marek Tombarkiewicz, w czasie uroczystości otwarcia XVI Kongresu Medycyny Rodzinnej w Kielcach.

Ponad tysiąc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej spotyka się w Kielcach, aby dyskutować o najpilniejszych problemach medycyny rodzinnej. Organizatorem wydarzenia jest już po raz szesnasty Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Wzmocnienie roli profilaktyki zdrowotnej, koordynacja dostępu do świadczeń specjalistycznych oraz poprawa finansowania - to kluczowe założenia długo oczekiwanej ustawy o POZ, której uchwalenie jeszcze w tym roku zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Wejście w życie tego elementarnego aktu, regulującego pracę lekarzy rodzinnych to jedno z działań MZ, które ma porządkować system ochrony zdrowia.

- Ustawa z pewnością stworzy warunki do zwiększenia efektywności opieki podstawowej - podkreśla Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

W ramach programu międzynarodowej pomocy pojawiła się szansa na wparcie polskich praktyk w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu akredytacji promującej sprawną organizację, respektowanie praw pacjenta i doskonalenie postępowania medycznego. Działania te nie tylko poprawią jakość w POZ, ale zwiększą także prestiż specjalizacji medycyny rodzinnej zarówno w środowisku medycznym, jak również wśród pacjentów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post