Lekarze apelują do rządów w sprawie imigrantów

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Lekarze apelują do rządów w sprawie imigrantów

Post autor: admin. med. »

Światowe Stowarzyszenie Lekarzy (World Medical Association, WMA) wezwało organizacje lekarskie, aby te zjednoczyły swe działania w celu zmobilizowania rządów do podejmowania starań na rzecz zapewnienia bezpiecznych i zdrowych warunków egzystencji dla imigrantów.

Pod koniec lutego, w Stambule odbyło się międzynarodowe sympozjum „Wojna, migracja i zdrowie: co powinni robić lekarze?” zorganizowane przez Tureckie Stowarzyszenie Lekarskie oraz Światowe Stowarzyszenie Lekarzy. Lekarze z całego świata dyskutowali na temat aktualnej sytuacji związanej z uchodźcami przybywającymi do Europy z państw ogarniętych konfliktami zbrojnymi, zwłaszcza z Syrii, Iraku i Afganistanu. Głównym tematem były kwestie związane z zapewnianiem tym osobom opieki medycznej. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami związanymi z organizowaniem pobytu i opieki medycznej uchodźcom przebywającym w poszczególnych państwach – Grecji, Niemczech, Szwecji, Belgii, Francji, a przede wszystkim Turcji. Omówiono prawo uchodźców do opieki zdrowotnej i problemy związane z wypełnianiem tego prawa.

Polskich lekarzy reprezentował podczas Sympozjum Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz. Sympozjum jest doskonałą okazją do tego, by przedstawiciele państw dotkniętych napływem dużej liczby uchodźców dzielili się z innymi zdobytym w tym zakresie doświadczeniem – mówił podczas jednej z debat Maciej Hamankiewicz. Obecnie Polska – zarówno ze względu na sytuację ekonomiczną, jak i położenie geograficzne – nie jest krajem, do którego przybywają duże grupy migrantów. Z tego powodu chętnie przysłuchuje się głosom lekarzy z krajów bardziej doświadczonych w tym zakresie – deklarował prezes NRL.

Zdaniem Prezesa NRL w niesieniu pomocy potrzebującym – bez względu na ich pochodzenie i narodowość – wyraża się sens lekarskiego powołania. Maciej Hamankiewicz zaznaczył jednocześnie, że należy przyjąć do wiadomości, iż nie da się w pełni pomóc wszystkim, którzy pomocy potrzebują. To niemożliwe ze względów finansowych, organizacyjnych i politycznych. Stwierdził, że najefektywniejsze jest przeciwdziałanie wojnom i konfliktom zbrojnym, czyli głównym przyczynom migracji, uchodźstwa.

Jednym z rezultatów Sympozjum poświęconego aktualnej sytuacji związanej z masowym napływem uchodźców przybywających do Europy z państw ogarniętych wojną i konfliktami zbrojnymi jest Komunikat wydany przez Światowe Stowarzyszenie Lekarzy, który podsumowuje aktualną sytuację w dobie kryzysu uchodźczego oraz przedstawia zbiór konkluzji oraz zaleceń w obliczu zaistniałej sytuacji. W Komunikacie wskazuje się w szczególności na zasadniczą rolę lekarzy, którzy w obliczu kryzysu mogą przede wszystkim zabezpieczyć społeczeństwo przed ryzykiem pogorszenia się jakości i bezpieczeństwa zdrowia - ryzyka wynikającego z masowego napływu osób oraz upewnić się, że ośrodki odpowiedzialne za przyjęcie uchodźców są w stanie zapewnić tym osobom podstawowe warunki egzystencji w okresie przejściowym.

Ponadto podkreśla się, że zadaniem lekarzy w obliczu panującego kryzysu jest leczenie chorób wymagających leczenia, w tym możliwych zaburzeń psychicznych wywołanych traumatycznymi przejściami, zapewnienie szczepienia dzieci oraz pomoc jednostkom odpowiedzialnym lokalnie za zakwaterowanie uchodźców i zaspokojenie ich podstawowych potrzeb.

Źródło: NIL
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post