Lekarze i pielęgniarki wśród zawodów deficytowych

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Lekarze i pielęgniarki wśród zawodów deficytowych

Post autor: admin. med. »

Pomorskie: lekarze i pielęgniarki wśród zawodów deficytowych
Piekarze, fryzjerzy, kucharze, lekarze, spawacze i programiści nie powinni mieć w tym roku w woj. pomorskim problemów ze znalezieniem pracy. Trudności mogą mieć ekonomiści, nauczyciele i pracownicy biurowi - wynika z "Barometru zawodów" opublikowanego przez WUP.

"Barometr zawodów" to prognoza zapotrzebowania na pracowników (ok. 170 zawodów) w poszczególnych powiatach w 2016 roku. Dokument pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę. Eksperci sklasyfikowali zawody w trzech grupach: deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, zrównoważone, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia i nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze. "Barometr zawodów" jest ekspercką prognozą, pokazującą sytuację we wszystkich powiatach regionu w bieżącym roku.

Tego typu dokument powstał w Pomorskiem po raz pierwszy; w jego przygotowaniu uczestniczyli eksperci, m.in. z Powiatowych Urzędów Pracy i agencji zatrudnienia.

Według Barometru, w bieżącym roku w Pomorskiem będzie zapotrzebowanie na zawody związane z informatyką (administratorzy, analitycy, testerzy, programiści, graficy komputerowi), budownictwem, gospodarką morską oraz na kierowców różnych kategorii. Wśród zawodów deficytowych Barometr wymienia też: lekarzy, pielęgniarki, piekarzy, cukierników, fryzjerów i kucharzy.

Natomiast niewielkie zainteresowanie Barometr prognozuje dla zawodów humanistycznych i nauczycielskich, ekonomistów, techników informatyków oraz sprzedawców i kasjerów.

Wg Barometru, większość zawodów w 2016 r. w Pomorskiem będzie zawodami zrównoważonymi. Są to m.in. architekci, dentyści, dziennikarze, kelnerzy i barmani, kosmetyczki, prawnicy i weterynarze.

Marszałek województwa Mieczysław Struk jest przekonany, że Barometr przyczyni się do usprawnienia funkcjonowania regionalnego i lokalnych (powiatowych) rynków pracy. - Będzie przydatny zarówno dla poszukujących pracy, jak i podmiotów zaangażowanych w kształcenie i rozwój przyszłej kadry - argumentuje. Zauważył, że Barometr pokazał, że jednym z problemów pomorskiego rynku pracy są niedobory w zakresie kształcenia zawodowego, zarówno pod względem braku konkretnych zawodów rzemieślniczych jak i ich niewystarczających kompetencji.

"Barometr zawodów" WUP w Gdańsku w takiej formule przygotował po raz pierwszy, wzorując się na WUP w Krakowie. Takie barometry powstały w każdym województwie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post