Lekarze i rodzice wywalczyli zmiany w programie leczenia dzieci z MIZIS

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Lekarze i rodzice wywalczyli zmiany w programie leczenia dzieci z MIZIS

Post autor: admin. med. »

Minister Zdrowia przychylił się do apeli nas rodziców oraz lekarzy opiekujących się naszymi dziećmi chorymi na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) i od 1 maja 2016 r. wprowadza zmiany w programie lekowym B.33 - poinformował redakcję Piotr Piotrowski, prezes Fundacji 1 Czerwca.
Przepisy wprowadzone we wrześniu 2015 roku administracyjnie wymuszały przerwanie leczenia dzieci lekami biologicznymi po 24 miesiącach od rozpoczęcia terapii. Powrót do leczenia był możliwy jedynie po drastycznym pogorszeniu się stanu zdrowia, oraz po uzyskaniu zgody Zespołu Koordynacyjnego powołanego przy NFZ, a zbierającego się raz w miesiącu - przypomina Piotr Piotrowski, prezes Fundacji 1 Czerwca, ojciec chorego na MIZS Michała.

Jak dodaje, co prawda zapis określający maksymalny czas leczenia danym lekiem (24 miesiące) po 1 maja 2016 r. pozostaje, jednak Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany umożliwiające obecnie bardzo szybki powrót pacjenta do terapii skutecznym lekiem, gdy zajdzie taka konieczność.

W medycznie uzasadnionych sytuacji życiowych pacjent będzie włączany do leczenia w ramach programu, bez kwalifikacji, jeżeli przerwa w leczeniu nie była dłuższa niż 3 miesiące.

Od 1 maja 2016 zgody Zespołu Koordynacyjnego wymagać będzie pierwsza kwalifikacja do programu, lub przerwa w terapii dłuższa niż 3 miesiące. Zmiana w programie dopuszcza również wydawanie indywidualnej zgody Zespołu.

Od 1 maja wprowadzono również możliwość kontynuacji terapii dziecka w ośrodku pediatrycznym realizującym program lekowy dot. MIZS nawet po ukończeniu przez nie 18 roku życia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 20 lat. Taka kontynuacja będzie jednak wymagała otrzymania indywidualnej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Alternatywnie pacjent, będący w trakcie terapii, który ukończył 18 rok życia może kontynuować terapię, w zależności od obrazu klinicznego choroby, w ośrodkach realizujących programy lekowe dotyczące leczenia RZS, ZZSK albo ŁZS.

W opisie programu złagodzono również kryteria wyłączenia z programu, oraz wprowadzono zapis dający możliwość kwalifikowania do leczenia tocilizumabem dzieci uprzednio leczonych w ramach hospitalizacji JGP.

Zmiany te nie stanowią rewolucji w leczeniu programem lekowym MIZS, są jednak pozytywną reakcją Ministerstwa Zdrowia na negatywne skutki poprzednio obowiązujących zapisów. Mamy nadzieję, że dzięki zmianom wprowadzonym 1 maja 2016 takie apele lekarzy jak poniżej to już przeszłość - komentuje zmiany w imieniu rodziców dzieci z MIZS leczonych biologicznie prezes Fundacji 1 Czerwca.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post