Łódź: działa hospicjum dla rodziców i ich dzieci bez szans na przeżycie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Łódź: działa hospicjum dla rodziców i ich dzieci bez szans na przeżycie

Post autor: admin. med. »

Łódź: tu działa hospicjum dla rodziców i ich dzieci bez szans na przeżycie
Jedyne w woj. łódzkim hospicjum perinatalne Fundacji Gajusz będzie działać wyłącznie dzięki prywatnym darczyńcom. Za dwa tygodnie kończy się jego finansowanie z funduszy norweskich. NFZ nie refunduje tego typu opieki nad rodzinami dzieci z wadami letalnymi powodującymi zgon przed lub zaraz po urodzeniu.

Przez ostatnie 1,5 roku hospicjum korzystało z grantu Ministerstwa Zdrowia ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w wysokości 1,5 mln zł. Dzięki niemu nie objęło opieką kilkadziesiąt rodzin dzieci z wadami letalnymi, także przeszkoliło 130 lekarzy i pielęgniarek w zakresie opieki perinatalnej nad dzieckiem śmiertelnie chorym.

- Za dwa tygodnie projekt się kończy. Hospicja perinatalne są poza systemem finansowania NFZ. W całym kraju jest ich kilka i wszystkie prowadzone są ze środków prywatnych, przekazanych przez darczyńców - powiedziała wiceprezes Fundacji Gajusz Anna Rajska-Rutkowska.

Hospicjum perinatalne nie jest instytucją, lecz formą opieki psychologicznej i lekarskiej nad mającym przyjść na świat ciężko chorym dzieckiem i jego rodziną, w którą obok Fundacji Gajusz zaangażowane są m.in. Poradnia Genetyki Klinicznej Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi, Wojewódzki Szpital im. Pirogowa oraz Szpital Pro-Familia.

- Pomagamy kobietom, u których w trakcie ciąży zdiagnozowano ciężkie, śmiertelne wady płodu. Proponujemy im wsparcie psychologiczne, konsultacje medyczne pediatrów wyspecjalizowanych w opiece paliatywnej, organizujemy opiekę okołoporodową - wyjaśniła kierownik medyczny Centrum Opieki Paliatywnej dla Dzieci Fundacji Gajusz, dr Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz.

W ciągu trzyletniej działalności z pomocy hospicjum skorzystało ponad 1,7 tys. osób. Fundacja zorganizowała 2 tys. badań diagnostycznych i 20 porodów dzieci z wadami letalnymi. Udzielono blisko 1,5 tys. porad z zakresu medycyny paliatywnej, psychologii, neonatologii, pediatrii i genetyki. W wielu przypadkach dzięki dodatkowym konsultacjom udało się wykluczyć podejrzenia wad płodu.

Fundacja Gajusz opracowała także szereg publikacji - w tym filmy dokumentalne - propagujących wiedzę na temat hospicjum periantalnego, m.in. ze wskazówkami, jak zorganizować tego typu opiekę w swoim najbliższym środowisku i przy stosunkowo niewielkich nakładach. Według wiceprezes Fundacji, najważniejszym jej aspektem jest bowiem zmiana sposobu myślenia personelu medycznego.

- Od maja ograniczymy się do opieki nad rodzinami, bo nie będziemy dysponować środkami na działalność informacyjną i szkoleniową. Mamy nadzieję, że to, co zrobiliśmy do tej pory, będzie procentować. Zgromadziliśmy pieniądze z darowizn, głównie od osób prywatnych, które pozwolą kontynuować pracę hospicjum przez kilka miesięcy. Najważniejsze jest dla nas zapewnienie opieki psychologicznej" - zaznaczyła Rajska-Rutkowska.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post