Łojotokowe Zapalenie Skóry

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
Asystentka

Łojotokowe Zapalenie Skóry

Post autor: Asystentka »

W obecnych czasach wiele osób zmaga się z łojotokowym zapaleniem skóry nawet o tym nie wiedząc. Niezdiagnozowana choroba może prowadzić do wielu nieodwracalnych w późniejszym czasie konsekwencji takich jak: przerzedzenie włosów lub łysienie. Dlatego jeśli zauważyłaś/zauważyłeś na swojej skórze nieregularne plamy rumieniowe pokryte żółtymi nawarstwionymi strupkami, w miejscu w którym odczuwasz rozmaicie nasilony świąd - nie lekceważ tych objawów, gdyż mogą one być początkiem Łojotokowego Zapalenia Skóry (ŁZS).

Charakterystyka ŁZS

Łojotokowe zapalenie skóry, zwane także wypryskiem łojotokowym dotyka od 2 do 5% dorosłej części społeczeństwa, głównie mężczyzn. Ogniska choroby są:

rumieniowe,
wysiękowe,
złuszczające,
często pokryte żółtymi nawarstwionymi strupami,
na ogół wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry.

Zmianom najczęściej towarzyszy świąd. Przebieg choroby jest przewlekły i nawrotowy, nawroty są znacznie częstsze jesienią i zimą. Przy długotrwale występujących zmianach w obrębie owłosionej skóry występuje przerzedzenie włosów, a także brwi. Najczęstszym umiejscowieniem ŁZS jest: owłosiona skóra głowy, okolice zauszne, twarz, głównie w linii środkowej (czoło, okolice brwi, fałdy nosowo-policzkowe, okolice mostka, okolica międzyłopatkowa, fałdy skórne oraz zgięcia stawowe).

Występująca u noworodków i niemowląt ciemieniucha jest odmianą łojotokowego zapalenia skóry - ale w odróżnieniu od właściwego ŁZS najczęściej wystarcza odpowiednia pielęgnacja do pozbycia się zmian (ciemieniucha najczęściej objawia się występowaniem żółtych łusek na skórze głowy dziecka). Rodzicom zmagającym się z problemem ciemieniuchy u swych pociech polecamy:

Bioderma ABCDem Cold Cream - ochronny krem natłuszczający dla dzieci i niemowląt,

SVR Xerial Capillaire - balsam łagodzący i przeciwświądowy do skóry głowy,

Uriage D.S Emulsion - emulsja łagodząco-przeciwświądowa.



Etiopatogeneza wyprysku łojotokowego:

Dermatoza rozwija się najczęściej w okolicach, gdzie najliczniej występują gruczoły łojowe, jednak na chwilę obecną nie stwierdzono związku między wydzielaniem łoju, a nagłym pojawianiem się wykwitów. Przez długi czas nie była znana przyczyna tej choroby, lecz najnowsze badania dowodzą, że odpowiedzialne za powstawanie łojotokowego zapalenia skóry są grzyby Malassezia furfur - chorobotwórcze drożdżaki występujące wyłącznie w skórze.



Czynniki wpływające na ŁZS

Osobami predysponowanymi do rozwoju ŁZS są mężczyźni, szczególnie młodzi i Panowie po 50 roku życia. Choroba częściej dotyczy także cukrzyków, zarażonych wirusem HIV, pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C i zapaleniem trzustki. Zaobserwowano także zwiększoną zachorowalność wśród pacjentów cierpiących na zaburzenia neurologiczne związane ze skłonnością do łojotoku takie jak: choroba Parkinsona, padaczka, schorzenia rdzenia kręgowego, a także porażenie nerwu twarzowego.

Istotną rolę w patogenezie ŁZS odgrywają zaniedbania higieniczne, nadmierny stres, zaburzenia odżywiania, depresje oraz nadużywanie alkoholu. Dermatozie nie sprzyja także zanieczyszczenie środowiska, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne i podrażnienie skóry kosmetykami z dużą ilością konserwantów.

W łojotokowym zapaleniu skóry bardzo ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja, zarówno twarzy, miejsc objętych zmianami rumieniowymi, a także owłosionej skóry głowy. Polecamy preparaty stworzone z myślą o osobach zmagających się z tą dermatozą:

Bioderma Sensibio DS+ Creme - krem przeznaczony do pielęgnacji cer wrażliwych, zapobiegający nawrotom łojotokowego zapalenia skóry.

Bioderma Sensiobio DS+ Gel Moussant - żel antybakteryjny ograniczający łuszczenie i zaczerwienienie skóry.

La Roche Posay Kerium DS Creme - krem wzmacniający naturalne funkcje obronne skóry, zapobiegający nawrotom ŁZS.

La Roche Posay Kerium DS Intensive Shampoo Anti Dandruff - szampon zapewniający złuszczanie łusek łupieżu, neutralizuje świąd, łagodzi podrażnioną skórę głowy.

SesDerma Sebovalis Facial Gel - normalizujący żel do twarzy działający przeciwzapalnie i złuszczający obumarłe komórki naskórka.

SesDErma Sebovalis Hair Solution - normalizująca odżywka do włosów, przywracająca równowagę skóry głowy i eliminująca zmiany łupieżowe.

SesDerma Sebovalis Treatment Shampoo - szampon przeciwłupieżowy i przeciwłojotokowy, oczyszcza skórę głowy i redukuje swędzenie.

NeoStrata Bionic Face Cream - krem regenerujący do skóry wrażliwej i podrażnionej, zapewniający skórze komfort, nawilżenie i ochronę.

Neostrata Oil Control Gel - żel normalizujący do skóry tłustej, przyspiesza regenerację skóry i normalizuje pracę gruczołów łojowych.



Z czym najczęściej mylone jest ŁZS?

Mimo bardzo charakterystycznych wykwitów i umiejscowienia typowego dla ŁZS, bywa ono problemem w diagnostyce lekarskiej, jak i jest mylone przez samych pacjentów z:

łuszczycą - w przeciwieństwie jednak do ŁZS nie powoduje ona przerzedzenia włosów,
grzybicą skóry - w odróżnieniu do wyprysku łojotowego ma znacznie szybszy przebieg i dokucza przy niej bardziej nasilony świąd,
wyprzeniem na tle bakteryjnym lub drożdżakowym - ŁZS nie zajmuje okolic intymnych.



Leczenie i pielęgnacja

Po odpowiednio dobrane lekarstwa należy zgłosić się do dermatologa. W przypadku ŁZS zazwyczaj stosuje się miejscowo kremy, maści, żele i emulsje ze składnikami przeciwgrzybicznymi (np. ketokonazol) i przeciwzapalnymi, niekiedy leki doustne (niekiedy korzystnie działa izotretinoina, ale w mniejszych dawkach niż w przypadku trądziku). Zmiany umiejscowione na twarzy bardzo dobrze reagują na miejscowe preparaty immunomodulujące. W nasilonych zmianach stosuje się średnie dawki kortykosteroidów. Polecane są także toniki keratolityczne z 2% kwasem salicylowym oraz szampony na bazie disiarczku selenu lub pirytionianu cynku , oraz zawierające ketokonazol.

Powiązanie produkty
Bioderma Sensibio DS+ Creme
Bioderma Sensibio DS+ Gel
NeoStrata Bionic Face Cream
NeoStrata Oil Control Gel
Sesderma Sebovalis Facial Gel
Sesderma Sebovalis Hair Solution
La Roche-Posay Kerium DS Creme
La Roche-Posay Kerium DS Intensive Shampoo Anti-Dandruff
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post