Luminalny rak piersi

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Luminalny rak piersi

Post autor: admin. med. »

6.06.2016
Katarzyna Pogoda

Dr Elżbieta Senkus-Konefka zajmuje się leczeniem chorych na nowotwory, w tym przede wszystkim pacjentkami z rakiem piersi. Światowej sławy ekspert, autorka zaleceń ESMO i ESO dotyczących chorych na niezaawansowanego raka piersi i zaawansowanego raka piersi. Pracuje w Katedrze i Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Katarzyna Pogoda, Medycyna Praktyczna: Jak wygląda strategia pierwszej linii leczenia chorych na zaawansowanego luminalnego raka piersi?

Elżbieta Senkus-Konefka: U takich chorych należy zawsze zadać sobie pytanie, czy można zastosować hormonoterapię. Tak naprawdę są trzy sytuacje, kiedy hormonoterapii nie można zastosować – 1. w przypadku braku ekspresji receptorów estrogenowych i progesteronowych, 2. brak odpowiedzi na wcześniejszą hormonoterapię, bo to oznacza brak aktywności tych receptorów mimo ich obecności i 3. konieczność uzyskania szybkiej odpowiedzi, czyli obecność masywnych przerzutów bezpośrednio zagrażających życiu lub powodujących duże dolegliwości. Zależy nam wtedy na uzyskaniu szybkiego efektu paliatywnego. W pozostałych sytuacjach należy zastosować hormonoterapię.

Czy w praktyce klinicznej często sięgamy po hormonoterapię w pierwszej linii leczenia?

Myślę, że zdecydowanie za rzadko. W ośrodkach akademickich, specjalizujących się w leczeniu chorych na raka piersi ta sytuacja wygląda lepiej.

Które leki w ramach hormonoterapii są najskuteczniejsze?

Na dzień dzisiejszy nie ma mocnych danych, które mówiłyby o przewadze któregokolwiek z leków. Są niewielkie różnice między nimi mierzone czasem do progresji choroby. Różnice dotyczą również profilu toksyczności. Obiecującym lekiem, powszechnie stosowanym, jest fulwestrant. W badaniu drugiej fazy FIRST wykazano, że lek ten znamiennie wydłuża medianę czasu przeżycia całkowitego. Obecnie oczekujemy na wyniki badania trzeciej fazy FALCON, które pozwolą na potwierdzenie lub wykluczenie wpływu fulwestrantu na czas przeżycia chorych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post