Magnez skuteczny przy depresji - najnowsze badania

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Magnez skuteczny przy depresji - najnowsze badania

Post autor: Asystentka »

Magnez skuteczny przy depresji - najnowsze badania

Ostatnio pojawiły się dwa badania naukowe, zgodnie z którymi magnez to bezpieczny element skutecznej terapii przeciwko depresji. Jednocześnie zwrócono uwagę na konieczność dalszych badań w ramach konwencjonalnej dietetyki.

Pierwszy raport („Magnez w depresji”) pochodzi z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Prowadzone są tam ostatnio nowatorskie badania nad neurobiologią magnezu, szczególnie pod kątem działania antydepresyjnego i przeciwko nerwicy.

Powstałe w ten sposób podsumowanie historii, wykorzystania klinicznego i naukowego magnezu dowodzi: „ preparaty z magnezem mają potencjał jako cenny dodatek do farmakologicznych sposobów leczenia depresji”. Autorzy zauważają dalej:” pierwsze dane o pożytkach płynących z podskórnego przyjmowania siarczanu magnezu pacjentom z rozwiniętą depresją pojawiły się prawie 100 lat temu. Od tego czasu zasadność tej metody potwierdza wiele badań przed klinicznych i klinicznych, potwierdzając przy okazji bezpieczeństwo przyjmowania magnezu”.

Kolejna praca („Magnez i depresja: ogólny przegląd”) pochodzi z niezależnej grupy z Departamentu Medycyny Prewencyjnej i Zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Navarra w Hiszpanii. Skupiono się tu na wpływie diety i stylu życia na przewlekłe schorzenia, takie jak depresja.

Podsumowanie tematu objęło 27 badań, w tym 21 interdyscyplinarnych, 3 badania interwencyjne, jedno zaczęte badanie, jedno badanie nad jednostkowym przypadkiem i jedno badanie serii odosobnionych wypadków). Badacze podkreślają, że potrzeba większej ilości badań ale póki co są zdania, że zaburzenia metabolizmu magnezu mogą mieć związek z występowaniem depresji. Twierdzą również, że w świetle dostępnych dowodów, suplementacja magnezem może zapobiec depresji i być wykorzystywana jako dodatek do innych metod walki z depresją.

Diagnozowanie, leczenie a przede wszystkim zapobieganie depresji to kwestie ważne dla zdrowia publicznego. Dlatego warto prowadzić dalsze badania nad związkiem niedoboru magnezu z depresją. - uważają autorzy badań.

W międzyczasie magnez pozostaje bardzo bezpiecznym, tanim i szeroko dostępnym dodatkiem do tradycyjnego leczenia.

Źródła:
Serefko A, Szopa A, Wlaź P, Nowak G, Radziwoń-Zaleska M, Skalski M, Poleszak E. Magnesium in depression. Pharmacol Rep. 2013;65(3):547-54.
Derom ML, Sayón-Orea C, Martínez-Ortega JM, Martínez-González MA. Magnesium and depression: a systematic review. Nutr Neurosci. 2013 Sep;16(5):191-206.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post