Majaczenie: czynniki ryzyka, diagnostyka i postępowanie

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Majaczenie: czynniki ryzyka, diagnostyka i postępowanie

Post autor: admin. med. »

Majaczenie: czynniki ryzyka, diagnostyka i postępowanie – opis przypadku
dr n. med. Karolina Piotrowicz
Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków
Fot. Ted Van Pelt, flickr.com, lic. CC BY 4.0
Opis przypadku

Pacjentka A.B., lat 85, została przyjęta na oddział ogólnointernistyczny w trybie ostrego dyżuru z rozpoznaniem niecharakterystycznych dolegliwości bólowych z zakresu jamy brzusznej.

Z relacji pacjentki wynikało, że ból brzucha wystąpił po raz pierwszy przed 3 dniami; zlokalizowany był w nadbrzuszu, pacjentka łączyła go z błędem dietetycznym (zjadła wcześniej dużą ilość świeżych owoców, po których zjedzeniu obficie wymiotowała treścią pokarmową). W dniu przyjęcia ból utrzymywał się bez przerwy, oceniany był jako ból o znacznym nasileniu (w skali wzrokowo analogowej VAS: 8/10 pkt), miał charakter tępy, zlokalizowany był nad całą jamą brzuszną. Pacjentka zgłaszała nudności, ostatni raz wymiotowała w godzinach porannych treścią żółciową; ostatni stolec barwy swoistej oddała w godzinach porannych. Nie gorączkowała, negowała inne dolegliwości subiektywne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post