MAJERANEK OGRODOWY

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

MAJERANEK OGRODOWY

Post autor: admin. med. »

Majeranek aromatyczna przyprawa szczególnie stosowana do potraw w kuchni śródziemnomorskiej uzany jest także za roślinę leczniczą.Już w starożytności wykorzystywano jego jako składnik maści na reumatyzm. Uważano także,że działa wzmacniająco na serce oraz pomaga w zaburzeniach trawienia.


Dzisiaj majeranek znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych oraz leczniczych.
Majeranek

Stosowany jest przy katarze, a także w problemach jelitowych. Napar z majeranku może być wykorzystywany wewnętrznie i zewnętrznie. Herbatka majerankowa pomaga w przeziębieniu, bólach głowy, bezsenności oraz wykazuje działanie uspokajające.

Zewnętrznie napar stosowany jest do przemywania trudno gojących się ran oraz na problemy skórne. Z kolei wyciąg z majeranku wykazuje właściwości owadobójcze.

Olejek z majeranku używany jest do inhalacji przy nieżytach górnych dróg oddechowych.


Część naziemna majeranku zawiera olejek eteryczny, rutynę, kwas askorbinowy oraz karoten, a także witaminę C i P oraz prowitaminę A,a więc jest niezastąpiony przy niedoborach witamin.
Wskazania lecznicze:
Wewnętrznie:

Astma, bezsenność, migrena, kurcze mimiczne, kurcze dróg oddechowych, kurcze trawienne (połykanie powietrza), lęki, obawy, nadmierna wrażliwość seksualna, neurastenia, niezrównoważenie psychiczne, nieżyt żołądka i jelit, paraliż, zapalenie tętnic, zapalenie przewodów nosowych i niedrożności nosa przy oddychaniu.
Zewnętrznie:

Brak sił, nerwobóle reumatyczne, wątłość, ogólne osłabienie, wycieńczenie, przewlekły katar nosa oraz przewlekłe zapalenie zatok bocznych nosa
Załączniki
Fotolia_45743454_majeranek.jpg
Fotolia_45743454_majeranek.jpg (109.42 KiB) Przejrzano 198 razy
ODPOWIEDZ