Manipulacja powięzi w zespołach bólowych układu ruchu

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
Asystentka

Manipulacja powięzi w zespołach bólowych układu ruchu

Post autor: Asystentka »

Tłumaczenie książki Fascial Manipulation for musculoskeletal pain znanego włoskiego autora Luigiego Stecco. Dzięki tej publikacji, osoby zajmujące się rehabilitacją, mogą poznać nowe terapeutyczne narzędzie stosowane z bardzo dobrym skutkiem w leczeniu dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych. Dysfunkcje takie zazwyczaj obejmują stawy, nerwy i mięśnie, jednak właściwa terapia powinna być skupiona na najbardziej podatnej tkance, czyli na powięzi. Powięź, zarówno pod względem makroskopowej i mikroskopowej struktury, jest mapą, która może pomóc w ustaleniu przyczyny dysfunkcji układu ruchu. Książka ta, będąca wynikiem tysięcy przeprowadzonych zabiegów w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat, zawiera niezbędne wskazówki do czytania tej mapy.

Nieniejsza pozycja przedstawia między innymi:

połączenia powięzi z mięśniami, kośćmi, stawami i nerwami (anatomia powięzi);
koordynującą rolę powięzi w odniesieniu do wszystkich komponentów układu ruchu (fizjologia powięzi);
manipulację objętej densyfikacją powięzi w celu przywrócenia jej fizjologicznego stanu (terapia powięzi);
dokładną lokalizację punktów stosowanych w manipulacji powięzi oraz ich związek z punktami spustowymi i akupunkturowym.

Nowe spojrzenie na anatomię, fizjologię i histologię powięzi pozwala uzyskać szybki i długotrwały efekt w leczeniu dysfunkcji układu ruchu.

W pierwszej części książki analizowany jest związek pomiędzy śródmięsną, omięsną i namięsną z powięzią głęboką. Analiza ta rozciąga się na wszystkie 84 jednostki mięśniowo powięziowe (mp) ciała. To dzięki ciągłości powięzi regulowane i koordynowane jest napięcie wrzecion mięśniowych i organów ścięgnistych Golgiego umiejscowionych w obrębie każdej jednostki mięśniowo-powięziowej.

W drugiej części przedstawiono makroskopową strukturę powięzi. Przegrody międzymięśniowe tworzą przedziały otaczające jednokierunkowe łańcuchy mięśniowe, czyli sekwencje mięśniowo- -powięziowe. Sekwencje te, kontrolując ruchy w danej płaszczyźnie przestrzennej, są połączone poprzez powięź, co zapewnia skoordynowaną aktywność różnych segmentów.

Trzecia część dotyczy wewnątrzpowięziowych włókien kolagenowych. Wyróżniamy włókna podłużne, uporządkowane zgodnie z trakcjami sekwencji mięśniowo-powięziowych oraz włókna tworzące organizację spiralną dzięki trakcji mięśni ukośnych zaangażowanych w złożone czynności motoryczne.
Załączniki
manipulacja-powiezi-w-zespolach-bolowych-ukladu-ruchu.jpg
manipulacja-powiezi-w-zespolach-bolowych-ukladu-ruchu.jpg (6.36 KiB) Przejrzano 662 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post