Medyczny egzamin państwowy

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Medyczny egzamin państwowy

Post autor: admin. med. »

Kształcenie studentów stomatologii i medycyny kończy egzamin państwowy. Przyszli lekarze i dentyści chętnie zapoznaliby się z pytaniami, które pojawiały się na testach w poprzednich latach, ale resort zdrowia mówi temu zdecydowanie nie. „Mimo apeli środowiska lekarskiego i wyroków sądowych Ministerstwo Zdrowia odmawia opublikowania pytań z ubiegłych lat z Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) oraz Lekarsko- i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LEK)” – informuje „Rzeczpospolita” w wydaniu z dnia 29.01.2016 r. Odmowa argumentowana jest tym, że byłoby to sprzeczne z szeroko pojętym interesem społecznym i mogłoby zagrażać bezpieczeństwu zdrowia i życia pacjentów.
– Bezpieczeństwu dla zdrowia i życia pacjentów może za chwilę zagrozić zbyt mała liczba specjalistów, a nie udostępnienie pytań egzaminacyjnych – mówi zdziwiona Katarzyna Strzałkowska, rzeczniczka NIL.

Środowisko lekarskie i sami studenci uważają, że zdanie egzaminu jest wstępem do doskonalenia zawodowego lekarza i dentysty. Dotyczy to tak LEK i LDEK, jak i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, który zdawany jest po zakończeniu szkolenia w wybranej przez lekarza dziedzinie medycyny.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła już skarga na przepisy ograniczające przyszłym lekarzom dostęp do pytań egzaminacyjnych. NIL uważa, że takie działanie jest niezgodnym z Konstytucją utrudnianiem dostępu do informacji, ponieważ pytania egzaminacyjne stanowią informację publiczną. NIL przywołuje wyrok NSA z 21 lipca 2011 r. (sygn. akt I OSK 678/11), w którym sąd stwierdził, że zadania testowe użyte w trakcie PES są dokumentem urzędowym zawierającym w sobie informacje wykorzystywane przez organ, służące realizacji jego zadań, a więc stanowiące informację publiczną.

NRL skierowała też do resortu zdrowia inną petycję – dotyczącą reorganizacji przebiegu szkolenia specjalizacyjnego, w tym zlikwidowania szkoleń na odległość i dostosowania pytań do konkretnej literatury.
Źródło: „Rzeczpospolita”
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post