Mężczyzna z guzkami w bliznach

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Mężczyzna z guzkami w bliznach

Post autor: admin. med. »

lek. Marta Wołek, dr med. Andrzej Jaworek, prof. dr hab. med. Anna Wojas-Pelc, Katedra Dermatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Data utworzenia: 30.01.2012
Ostatnia modyfikacja: 30.01.2012
Opublikowano w Medycyna Praktyczna 2011/12

Sytuacja kliniczna

45-letni mężczyzna, zawodowy kierowca, zgłosił się do poradni dermatologicznej z powodu niebolesnych rumieniowych guzków w okolicy zewnętrznego kąta prawego oka (ryc. 1) oraz podobnych wykwitów skórnych na palcu wskazującym lewej ręki, układających się linijnie na długości 2 cm (ryc. 2). Zmiany powstały przed 4 miesiącami w miejscach, w których przed laty z powodu urazu mechanicznego założono szwy chirurgiczne. Pacjent nie zgłaszał innych dolegliwości. Zlecono wykonanie RTG klatki piersiowej, które wykazało obustronne policykliczne poszerzenie cienia śródpiersia i wnęk płuc. Ze zmian skórnych pobrano wycinki do badania histologicznego, w którym stwierdzono w skórze właściwej i tkance podskórnej ziarninę gruźliczopodobną zbudowaną z komórek nabłonkowatych i olbrzymich typu Langhansa oraz limfocytów, bez cech martwicy. Następnie u pacjenta wykonano tomografię komputerową wysokiej rozdzielczości, w której stwierdzono: w całych płucach liczne drobne, guzkowe zagęszczenia wokół naczyń i oskrzeli, najbardziej nasilone w płatach górnych i podopłucnowo; nadprzeponowo zagęszczenia przegrodowe i pęcherzykowe; znacznie powiększone węzły chłonne śródpiersia i wnęk obu płuc.
derma_95_ryc1.jpg
derma_95_ryc1.jpg (16.99 KiB) Przejrzano 644 razy
rys.1
derma_95_ryc2.jpg
derma_95_ryc2.jpg (12.75 KiB) Przejrzano 644 razy
rys.2
Jakie jest najbardziej prawdopodobne rozpoznanie?
Jakie badania pomocnicze należy wykonać?

Rozpoznanie
Sarkoidoza

Sarkoidoza jest wieloukładową chorobą zapalną o nieznanej etiologii. Charakteryzuje się występowaniem nieserowaciejącej ziarniny w zajętych narządach. Najczęściej dotyczy płuc i węzłów chłonnych, ale może zajmować również inne narządy (m.in. kości, stawy, serce, gałkę oczną, układ nerwowy). W Polsce rocznie rejestruje się około 10 zachorowań na 100 000 mieszkańców. Zmiany skórne występują u 20-35% chorych na sarkoidozę i mogą być pierwszym objawem choroby. Zmiany te przybierają różnorodną postać (p. niżej), stąd sarkoidozę w piśmiennictwie dermatologicznym nazywa się "wielkim imitatorem" lub "klinicznym kameleonem".

U opisanego chorego wykwity pojawiły się w miejscu urazu, który przebył przed kilkunastu laty. Zmiany sarkoidalne mogą wystąpić w bliznach po zabiegach chirurgicznych (w tym po biopsji), szczepieniach, w miejscach urazów z wniknięciem ciała obcego (w tym tatuażu). Zmieniona blizna przyjmuje kolor sinoczerwony lub brązowo-fioletowy, jest stwardniała i niebolesna. Sarkoidoza skórna przybiera również postać:
1) zmian plamisto-grudkowych, czerwono-brązowych, zazwyczaj towarzyszących mniej nasilonym postaciom sarkoidozy uogólnionej
2) blaszek, zlokalizowanych najczęściej na twarzy, na wyprostnych powierzchniach kończyn, mogących towarzyszyć przewlekłej sarkoidozie uogólnionej
3) podskórnych guzów, najczęściej na kończynach górnych (przedramiona), które mogą współwystępować z chorobami o podłożu autoimmunologicznym.

Postać odmrozinowa sarkoidozy (lupus pernio) najczęściej dotyczy kobiet w starszym wieku z długo trwającą sarkoidozą. Niebieskawo-czerwone stwardniałe blaszki z przeświecającymi przez nie naczyniami krwionośnymi i grudki zlokalizowane są najczęściej na twarzy (nos, policzki, płatek małżowiny usznej). Sarkoidoza skórna może się objawiać także łysieniem (bliznowaciejącym lub niebliznowaciejącym). Do nieswoistych zmian skórnych towarzyszących sarkoidozie należą m.in. rumień guzowaty, wapnica i świerzbiączka.

U każdego chorego z rozpoznaną sarkoidozą skórną należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku zmian narządowych. W leczeniu zmian skórnych stosuje się miejscowo glikokortykosteroidy, takrolimus i krioterapię.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post