Migdałki podniebne mają też dorośli i wymagają leczenia

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Migdałki podniebne mają też dorośli i wymagają leczenia

Post autor: admin. med. »

Migdałki podniebienne, szczególnie u dzieci, stanowią bardzo ważny element układu obronnego gardła.
To one jako pierwsze stykają się z substancjami wnikającym do naszego organizmu z pokarmami i z wdychanym powietrzem zapoczątkowując uruchomienie mechanizmów obronnych.
Istnieją jednak sytuacje, w których dochodzi do ich znacznego przerostu bądź też rozwoju w ich obrębie procesów chorobowych mogących odbijać się bardzo niekorzystnie na naszym zdrowiu.
Przerośnięte i zmienione zapalnie migdałki podniebienne utrudniają połykanie i oddychanie, a zwężając gardło prowadzą do chrapania oraz pojawienia się bardzo niebezpiecznych bezdechów sennych.
Dodatkowo w związku z obecnością w ich obrębie licznych bakterii stanowią ognisko zakaźne co może objawiać się nawrotowymi anginami i zapaleniami gardła, tworzeniem ropni okołomigdałkowych, a nawet uszkodzeniem serca, rozwojem choroby reumatycznej czy posocznicy.

W tych sytuacjach konieczne jest nie ciągłe branie antybiotyków (czego niestety doświadcza większość pacjentów), które są w stanie przynieść tylko krótkotrwałą poprawę, ale wyeliminowanie ognisk zakażenia, czyli migdałków bądź przez ich całkowite usunięcie bądź też zmniejszenie ich masy, najlepiej w połączeniu z ograniczeniem ich wypaczonej funkcji.

Nie zawsze dla uzyskania zadowalającego efektu leczniczego potrzebne jest całkowite usuwanie migdałków.

Często wystarczające jest bądź tylko ich częściowe zmniejszenie bądź zabieg polegający na wyeliminowaniu czopów ropnych i nawrotowych angin.

W lżejszych przypadkach spróbować można wyeliminować stan zapalny, np. przez stosowanie płukania migdałków, z zastosowaniem specjalnie stworzonego do tego celu urządzenia, w przypadkach bardziej zaawansowanych w grę wchodzi natomiast jakaś z form leczenia zabiegowego.

Poza klasycznym leczeniem chirurgicznym dobrze sprawdza się tu kriochirurgia (krioterapia) - oczywiście warunkiem powodzenia zabiegu, poza doświadczeniem osoby wykonującej, jest stosowanie odpowiedniej jakości sprzętu, najlepiej umożliwiającego elektroniczny pomiar czasu pracy i temperatury sondy.
W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW NAJLEPSZY EFEKT DAJE ZABIEG ŁĄCZONY
=
ZABIEG KRIOTERAPII
(GŁÓWNY CEL: ELIMINACJA OGNISK ZAPALNYCH, ZAMKNIĘCIE NACZYŃ I CZĘŚCIOWE ZMNIEJSZENIE MIGDAŁKÓW)
+
PO OKRESIE MIN. 6 TYGODNI JEŚLI POTRZEBA UZUPEŁNIAJĄCY ZABIEG LASEROWY
(GŁÓWNY CEL: RADYKALNE ZMNIEJSZENIE MIGDAŁKÓW)


Migdałki można też zmniejszyć w technice RaVoR (radiochirurgia). Zabieg wykonywany jest również w znieczuleniu miejscowym i polega na kilkakrotnym wkłuciu w migdałek specjalnej elektrody, przez którą przepuszcza się następnie specjalną falę elektromagnetyczną, co w efekcie prowadzi do włóknienia i zmniejszenia się migdałków.
W technice tej można zastosować również specjalne kleszczyki - ToBite.


Całkowite usunięcie migdałków to zabieg, który obecnie wykonuje się zdecydowanie rzadziej niż kiedyś.
W ponad 99% ośrodków przeprowadza się go z zastosowaniem klasycznej i praktycznie od ponad stu lat niezmienianej metody chirurgicznej.

Warto jednak wiedzieć, że poza tradycyjnym skalpelem istnieją również inne narzędzia operacyjne do radykalnego usuwania migdałków, np. tzw. nóż harmoniczny
więcej: abc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post