Mikroorganizmy (Mikrobiom) – jaką mają rolę?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Mikroorganizmy (Mikrobiom) – jaką mają rolę?

Post autor: Asystentka »

Mikrobiom – rola i aktualny stan wiedzy
Roman Jaeschke, Paul Moayyedi
McMaster University, Kanada
Wywiad powstał na potrzeby podręcznika McMaster Textbook of Internal Medicine i został zarejestrowany w trakcie McMaster International Review Course in Medicine w maju 2016 roku w Krakowie.
aul Moayyedi - światowej sławy gastroenterolog, były redaktor American Journal of Gastroenterology, zaangażowany w tworzenie wielu wytycznych w dziedzinie gastroenterologii.

Roman Jaeschke: Mam przyjemność przedstawić doktora Paula Moayyedi, światowej sławy gastroenterologa, byłego redaktora American Journal of Gastroenterology, zaangażowanego w tworzenie wielu wytycznych w dziedzinie gastroenterologii. Panie Profesorze, moje pierwsze pytanie dotyczy zagadnienia, które wciąż mnie intryguje, a niewiele o nim wiem. Często słyszymy o mikrobiomie. Mógłby Pan przybliżyć nam to zagadnienie?

Paul Moayyedi: To świetne pytanie. Szczerze mówiąc, środowisko naukowe dopiero zaczęło dostrzegać problem mikrobiomu i też niewiele o nim wie. Wydaje się, że mikrobiom odgrywa ważną rolę nie tylko w wielu chorobach układu pokarmowego, ale także innych układów. Jeśli się nad tym zastanowić, 70% naszego układu odpornościowego koncentruje się w jelitach i tak być musi, ponieważ liczba komórek bakteryjnych przewyższa liczbę komórek naszego ciała stukrotnie, a od tych komórek oddziela nas tylko cienka, 50-mikronowa błona śluzowa. Nie dziwi więc, że cały układ immunologiczny jest skoncentrowany na utrzymaniu bakterii na miejscu, czyli w jelicie. I jeśli cokolwiek zaburzy tę równowagę, może doprowadzić do rozwoju chorób układu pokarmowego, a prawdopodobnie także chorób innych układów.

Roman Jaeschke: Czyli kiedy używamy pojęcia „mikrobiom”, mamy na myśli całą masę bakterii, które się w nas znajdują?

Paul Moayyedi: Całą masę mikroorganizmów, a więc bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów. Mamy skłonność do koncentrowania się na bakteriach, chociaż przypuszczalnie istnieje więcej wirusów niż bakterii, co jest jeszcze bardziej niepokojące. Ostatnio zainteresowaliśmy się fagami, które wchodzą w interakcje z wirusami i bakteriami. Sądzę, że kiedy używamy terminu mikrobiom, mamy na myśli każdy zakaźny mikroorganizm, chociaż nasze badania skupiają się głównie na bakteriach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post