Miniony sezon epidemiczny grypy rozpoczął się wcześniej niż

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Miniony sezon epidemiczny grypy rozpoczął się wcześniej niż

Post autor: Asystentka »

Miniony sezon epidemiczny grypy rozpoczął się wcześniej niż zazwyczaj...
...i trwał kilka tygodni dłużej. Czego jeszcze dowiadujemy się z krótkiego podsumowania sezonu epidemicznego grypy 2016/2017 opublikowanego przez European Centre for Disease Prevention and Control?

Sezon epidemiczny grypy 2016/2017 dobiegł końca. W ostatnich tygodniach większość krajów Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego zgłaszała małą aktywność wirusa grypy, a w okresie od 1 do 7 maja 2017 roku obecność wirusa grypy potwierdzono w 10% próbek pobranych od osób z objawami choroby grypopodobnej. Dane udostępnione przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny wskazują, że w analogicznym okresie w Polsce odnotowano 54 882 zachorowania na grypę i chorobę grypopodobną, a średnia dzienna zapadalność wynosiła 20,4/100 000 osób.

European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) podaje, że miniony sezon epidemiczny grypy rozpoczął się wcześniej niż zwykle, najwcześniej w porównaniu z ostatnimi 5 latami, a jednocześnie trwał dłużej w porównaniu z kilkoma poprzednimi sezonami – 27 tygodni vs 20–22 tygodnie.

Większość (76%) zgłoszonych zachorowań na grypę wywołał wirus grypy typu A/H3N2, który odpowiadał również za większość zachorowań wymagających leczenia na oddziałach intensywnej terapii. Z uwagi na to, że wirus grypy typu A/H3N2 wywołuje zachorowania o ciężkim przebiegu głównie u osób starszych, to prawie 70% pacjentów leczonych z powodu grypy na oddziałach intensywnej terapii stanowiły osoby powyżej 65. roku życia. Dla porównania, w sezonie epidemicznym 2015/2016, w którym dominował wirus A/H1N1pdm2009, większość zachorowań o ciężkim przebiegu wymagających leczenia na oddziałach intensywnej terapii dotyczyła osób w wieku 15–64 lat.

Analizy, które przeprowadzono w ramach Influenza Monitoring Vaccine Effectiveness (I-MOVE), wykazały, że aktualna w sezonie 2016/2017 inaktywowana 3-walentna szczepionka przeciwko grypie (TIV) miała umiarkowaną skuteczność – zmniejszała ryzyko zachorowania na grypę wymagającą porady lekarskiej o prawie 40% (niezależnie od grupy wiekowej), a u osób w wieku powyżej 65 lat o 24%. Dużo mniejszą skuteczność szczepionka wykazywała w odniesieniu do zachorowań na grypę wymagających hospitalizacji (p. Jaka jest skuteczność tegorocznej szczepionki przeciwko grypie sezonowej?).

Dane na temat hospitalizacji z powodu grypy ECDC uzyskało z 9 krajów – do leczenia szpitalnego skierowano łącznie 7400 chorych na grypę, z czego aż 50% wymagało leczenia na oddziałach intensywnej terapii.

W Polsce w okresie od października 2016 roku do marca 2017 roku odnotowano 3 551 424 zachorowania na grypę i chorobę grypopodobną. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 51/100 000 osób. Z powodu grypy lub podejrzenia grypy do leczenia szpitalnego skierowano 12 820 osób. Odnotowano 24 zgony z powodu grypy.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post