Ministerstwo Zdrowia chce poprawić świadomość prokreacyjną w

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Ministerstwo Zdrowia chce poprawić świadomość prokreacyjną w

Post autor: Asystentka »

Ministerstwo Zdrowia chce poprawić świadomość prokreacyjną wśród młodzieży
Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w sprawie artykułu: „Ministerstwo Zdrowia wyśle seksedukatorów do szkół”. O co chodzi?


Artykuł ukazał się w portalu pch24.pl. "W ciągu trzech lat Ministerstwo Zdrowia chce wydać 9 mln zł na projekt podniesienia świadomości prokreacyjnej wśród młodzieży. Resort do szkół zamierza wysłać seksedukatorów, tu zwanych tutorami, którzy będą przekazywać młodzieży ponadgimnazjalnej jeszcze bliżej nieokreśloną wiedzę - bez konsultacji z resortem edukacji, dyrektorami czy rodzicami" - informował portal pch24.pl.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że to nieprawdziwe informacje. Wyjaśniamy, że realizacja zadania Narodowego Programu Zdrowia pn. „Organizacja konferencji i spotkań edukacyjnych popularyzujących wiedzę na temat zdrowia prokreacyjnego – edukacja młodzieży w szkołach” nie służy seksualizacji młodzieży, lecz zwiększeniu ich prozdrowotnej świadomości.

Celem zadania jest przekazanie młodzieży informacji jak na wczesnym etapie dbać o przyszłe zdrowie prokreacyjne (unikanie używek, promowanie zdrowego trybu życia), aby w przyszłości zminimalizować ryzyko niepłodności.

W treści zajęć znajdzie się zarówno wiedza medyczna (recenzowana przez autorytety z dziedziny ginekologii i położnictwa z co najmniej tytułem doktora habilitowanego) jak i zagadnienia związane z planowaniem rodziny obejmujące:

- definicję niepłodności, przyczyny, metody diagnozy, sposoby leczenia;
-czynniki ryzyka wpływające na niepłodność (wiek, palenie tytoniu, alkohol, używki, otyłość, zła kondycja psychiczna, choroby lub nieprawidłowości układu rozrodczego);
- planowanie rodziny (aspekty medyczne planowania rodziny, w tym obserwacja cyklu miesiączkowego, zdrowie i higiena partnerów, przebieg ciąży, aspekty społeczne i ekonomiczne);
- edukacja zdrowotna w kontekście ryzykownych zachowań i chorób przenoszonych drogą płciową obejmująca:
- temat chorób i infekcji przenoszonych droga płciową (m.in. HIV, WZW C, chlamydia), sposobów ich przenoszenia, objawów, metod diagnostycznych oraz metod leczenia,
- temat profilaktyki (podkreślenie istotności regularnych badań profilaktycznych m.in. w zakresie onkologii),
- aspekt społeczny i psychologiczny (dojrzewanie, macierzyństwo, relacje społeczno-kulturowe w rodzinie i społeczeństwie).

Ministerstwo Zdrowia szanując prawo rodziców do podejmowania decyzji związanych z wychowywaniem swoich dzieci przewiduje, ze udział w zajęciach będzie możliwy jedynie po uzyskaniu zgody rodziców na uczestnictwo.

Źródło: MZ
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post