MZ o wprowadzeniu dopłat do wyrobów medycznych

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

MZ o wprowadzeniu dopłat do wyrobów medycznych

Post autor: admin. med. »

Wyjaśnienia do artykułu dotyczącego propozycji wprowadzenia dopłat do wyrobów medycznych
---

W nawiązaniu do artykułu „Biedasoczewki i pacjenci”, który ukazał się 13 lipca w „Gazecie Wyborczej”, przedstawiamy poniższe wyjaśnienia.

Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza – od dawna oczekiwaną i postulowaną przez pacjentów – możliwość uzyskania za dopłatą także wyrobów medycznych wyższej jakości. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu listy refundowanych wyrobów medycznych.

Odnosząc się do obaw wyrażonych w artykule, informujemy, że Ministerstwo analizuje kwestie związane z dostosowaniem wyrobów medycznych do potrzeb pacjentów i wymagań wynikających ze stanu ich zdrowia. Rozważane jest m.in. uszczegółowienie przepisów. Resort dołoży także starań, by wypracować rozwiązania, które zagwarantują pacjentom ze stomią realizację ich prawa do prowadzenia aktywnego życia. W tym też celu zostały wydłużone konsultacje projektu do 25 lipca, aby każdy zainteresowany mógł zapoznać się z projektem i zgłosić swoje uwagi.
Cele projektowanych zmian

Proponowane zmiany mają na celu wprowadzenie rozwiązań, które m.in.:

zwiększą dostępność do wyrobów medycznych,
maksymalnie zmniejszą dopłaty pacjentów do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie,
zapewnią pacjentom dostęp do wyrobów o najwyższej potwierdzonej jakości.

Założenia projektowanych zmian

Nową procedurą zostanie objęta część grup wyrobów medycznych, wskazanych przez ministra zdrowia w rozporządzeniu. Przed jego wydaniem minister zasięgnie opinii prezesa AOTMiT. Rozporządzenie to będzie poddane szerokim konsultacjom społecznym.

Nowelizacja nie będzie skutkowała dodatkowymi kosztami dla podmiotów, z których wyrobów medycznych korzystają obecnie pacjenci w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ (także w ramach hospitalizacji).

Projekt zakłada, że minister zaprosi te podmioty do składania wniosków. Nie będą one ponosiły opłat, które przewiduje projektowana nowelizacja ustawy – czyli m.in. za ocenę prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz złożenie wniosku. Nie będą również zobowiązane do składania analiz (HTA) przewidzianych w ustawie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post