MZ ogłasza przełom w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

MZ ogłasza przełom w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej

Post autor: Asystentka »

Dzisiaj we Wrocławiu otwarto Referencyjny Gabinet Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej. Jest to jeden z 8 gabinetów leczenia ZSC, które powstały w ubiegłym roku dzięki dofinansowaniu zakupu sprzętu w ramach ministerialnego programu.

W Polsce przeprowadza się rocznie ponad 4,5 tys. amputacji powyżej kostki u pacjentów z cukrzycą i zespołem stopy cukrzycowej oraz dziesiątki tysięcy mniejszych obszarowo amputacji, które również powodują niepełnosprawność. Tymczasem wczesne rozpoczęcie specjalistycznego leczenia zapobiega aż 75 – 90 proc. przypadkom amputacji i zmniejsza liczbę hospitalizacji – przypomina resort zdrowia.

Ograniczyć liczbę amputacji

Temu między innymi ma służyć program MZ rozpisany na lata 2016-2018. Ma on rozwiązać problem z dostępem do specjalistycznego leczenia zespołu stopy cukrzycowej i wynikającej z tego nadmiernej liczby amputacji. Program zakłada wyposażenie i doposażenie gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej i szkolenia dla ponad 150 lekarzy i pielęgniarek dotyczące prewencji, diagnostyki i terapii ZSC. Powstanie też specjalna platforma e-learningowa do kształcenia ok. 1000 lekarzy i pielęgniarek POZ. MZ planuje również ogólnokrajową kampanię edukacyjną skierowana do pacjentów z cukrzycą, która będzie ukierunkowana na profilaktykę i leczenie ZSC.

W planach kolejne gabinety

Program obowiązuje od 5 września 2016 r. Do tej pory MZ sfinansowało 8 referencyjnych gabinetów leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej w 8 województwach. Gabinety te znajdują się przy dużych ośrodkach diabetologicznych, które prowadzą ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i mają zaplecze w postaci oddziałów szpitalnych (kliniki/oddziały diabetologii). - Taka lokalizacja zwiększa możliwość kompleksowego podejścia do problemów zdrowotnych chorego z cukrzycą i ZSC. Oddziały stacjonarne będą zapleczem dla potrzeb hospitalizacji chorych, którzy będą tego potrzebować. To zwiększy gwarancję ciągłości specjalistycznego leczenia – wyjaśnia resort zdrowia. Jak zapowiada MZ, w 2017 r. powstaną kolejne gabinety – tak aby docelowo w każdym województwie znajdował się jeden gabinet referencyjny. Ministerstwo chce także doposażyć ponad 50 podstawowych gabinetów leczenia ZSC. Będą one służyły diagnostyce, leczeniu i profilaktyce owrzodzeń, infekcji w przebiegu ZSC. Pacjenci z cięższym przebiegiem klinicznym będą konsultowani i ewentualnie przekazywani pod opiekę gabinetów pełniących funkcję referencyjną.

Celem jest stworzenie sieci współpracujących ze sobą gabinetów na terenie całego kraju. - Dzięki temu pacjenci będą mieli nie tylko łatwiejszy dostęp do fachowej opieki medycznej – często już na poziomie swojej macierzystej poradni diabetologicznej, lecz także do nowoczesnych metod terapii w ośrodku referencyjnym – jeśli będzie to wskazane. W gabinetach będzie można skorzystać z wysokospecjalistycznych metod terapeutycznych. W uzasadnionych przypadkach pacjenci z ciężkimi przypadkami ZSC będą kierowani do szpitala – wyjaśnia MZ.

Na rozwój leczenia zespołu stopy cukrzycowej w czasie 3 lat obowiązywania programu Ministerstwo Zdrowia planuje rozdysponować ponad 3 mln zł.
Aleksandra Smolińska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post