MZ przyznaje się do błędu

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

MZ przyznaje się do błędu

Post autor: admin. med. »

"Urzędnik, który popełnił błąd ws. leków dla pacjentów po przeszczepach, nie pracuje już w Departamencie Polityki Lekowej" - stwierdził w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. W aptekach zabrakło najtańszego leku dla osób po przeszczepieniach. Jego zamienniki są dużo droższe.
- Zapewniam, że prawie wszystkie zamienniki Taliximunu będą dostępne w cenie ryczałtowej, czyli 3,20 zł, już od marca. Będą to co najmniej 3 leki. Prawdopodobnie tylko jeden zamiennik będzie droższy - zapowiedział Łanda.

- Pytanie brzmi, czy urzędnik, który podpisywał decyzję refundacyjną dla leku, (...) zapewnił odpowiednią podaż tego leku i czy przewidział, że pacjenci mogą mieć kłopoty, gdy lek skończy się na rynku. W mojej ocenie ten urzędnik nie wypełnił wszystkich kwestii, jak należy - dodał wiceminister.

Pełnomocnik podmiotu odpowiedzialnego dla leku przyznał, że "na początku roku 2016 odnotowano znamienne zwiększenie zapotrzebowania na produkt leczniczy Taliximun, kilkudziesięciokrotnie przekraczający przeciętne zapotrzebowanie w poprzednim okresie oraz planowane wielkości dostaw". Resort wie o problemie od 22 stycznia.

Na stronie internetowej resortu opublikowano komunikat w tej sprawie: "W związku z pojawiającymi się informacjami o braku dostępności leku Taliximun uspokajamy – lek ten można nabyć w aptekach w dawce 0,5 mg. Pacjenci mają także zapewniony dostęp do innych leków immunosupresyjnych z tą samą substancją czynną (takrolimus). Jest to m.in. lek Tacni, do którego pacjent dopłaca – w zależności od dawki – 19,37 zł (0,5 mg) i 29,27 zł (1,0 mg)".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post