MZ: Rozporządzenie o kompetencjach ratowników powinno szybko

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

MZ: Rozporządzenie o kompetencjach ratowników powinno szybko

Post autor: admin. med. »

MZ: Rozporządzenie o kompetencjach ratowników powinno szybko wejść w życie


Resort zdrowia zapewnia, że chce, by rozporządzenie określające zakres świadczeń zdrowotnych, które będzie mógł wykonywać ratownik medyczny, weszło w życie jak najszybciej. Podczas konsultacji liczne uwagi do projektu zgłaszali i ratownicy, i pielęgniarki.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od 2016 r. ratownicy mogą wykonywać zawód nie tylko w jednostkach systemu (czyli na szpitalnych oddziałach ratunkowych i w zespołach ratownictwa medycznego), ale również wszędzie tam, gdzie mogą być przydatni ze względu na posiadane kwalifikacje i doświadczenie, np. na oddziałach innych niż SOR-y. Ministerstwo przekonuje, że umożliwienie ratownikom wykonywania zawodu w tych podmiotach "może stanowić wsparcie dla pielęgniarek".

Obecnie resort zdrowia pracuje nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie świadczenia zdrowotne ratownicy będą mogli wykonywać w szpitalach i przychodniach. W piśmie kierowanym do Rządowego Centrum Legislacji resort przyznaje, że obecnie istnieje luka prawna w zakresie tych regulacji i prosi o pilne rozpatrzenie projektu, aby było możliwe jak najszybsze wejście w życie rozporządzenia.

W trakcie konsultacji ratownicy zgłosili szereg uwag do zakresu czynności, jakie mogliby wykonywać, a także leków, które będą podawać pacjentom. Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego wskazywał m.in., że pracując w szpitalach, ratownicy mogliby m.in. zabezpieczać materiał do badań diagnostycznych, zakładać sondę żołądkową i wykonywać płukanie żołądka, a także robić cewnikowanie pęcherza moczowego.

Zdaniem ratowników powinni oni mieć także prawo do zastosowania przymusu bezpośredniego. "Przymus bezpośredni stosuje się w celu ochrony pacjenta i innych osób go otaczających. Pozbawienie możliwości zastosowania przymusu bezpośredniego przez ratownika medycznego narazi na szkodę zarówno pacjentów jak i personel medyczny" - przekonywała Polska Rada Ratowników Medycznych.

Ratownicy chcą także realizować zadania z zakresu promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej i profilaktyki. Przekonują, że pozwalają na to ich wiedza i umiejętności, a podnoszenie wiedzy pacjentów na temat poprawy stanu zdrowia należy do ich zadań.

Wskazywali także, że powinni mieć prawo do przyjmowania nagłego porodu także w szpitalach i poradniach (ministerstwo proponowało, by takie prawo ratownik miał jedynie poza podmiotami leczniczymi). Przekonywali, że brak tych zapisów spowodowałby, że ratownik naraziłby się na odpowiedzialność karną np. w sytuacji przyjęcia nagłego porodu pacjentki, która zgłosi się do poradni w czasie, gdy w placówce ma lekarza.

Projekt rozporządzenia krytycznie oceniały pielęgniarki, które przekonywały, że obecny system kształcenia ratowników nie przygotowuje ich do pracy na oddziałach szpitalnych.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych nie zgadzała się na propozycję, by ratownicy w szpitalach lub przychodniach mieli prawo opatrywać rany. NRPiP wskazywała, że w placówkach tych rany nie są opatrywane, a leczone, natomiast ratownicy nie są do tego merytorycznie przygotowani (pielęgniarki i położne mają kurs specjalistyczny z leczenia ran). Oceniały też, że ratownicy w szpitalach nie powinni mieć uprawnień do unieruchamiania złamań, zwichnięć i skręceń, a także unieruchamiania kręgosłupa; argumentowały, że na oddziałach szpitalnych takie czynności nie mają zastosowania.

Z kolei Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych krytycznie oceniał m.in. propozycję, by ratownicy mieli prawo do pobierania krwi do badań w podmiotach leczniczych. Wskazywał przy tym, że ratownicy nie powinni samodzielnie decydować, jakie badania będą wykonywać, bo jest to etap diagnozy, co należy do uprawnień lekarzy.

Projekt rozporządzenia określa też, jakie świadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe mogą udzielać ratownicy na zlecenie. Samorząd pielęgniarski zaproponował doprecyzowanie, że chodzi o zlecenia lekarza lub pielęgniarki.

W uzasadnieniu do najnowszej wersji projektu (datowanej na 13 kwietnia) wskazano, że "samodzielne udzielanie świadczeń zdrowotnych przez ratownika medycznego będzie się odbywało na zasadach wynikających z postanowień regulaminu porządkowego lub statutu podmiotu zatrudniającego tego ratownika medycznego".

W projekcie tym określono m.in., jakie świadczenia zdrowotne ratownicy będą mogli udzielać samodzielnie poza zespołami ratownictwa medycznego (zarówno w podmiotach leczniczych, jak i poza nimi). Wśród nich znalazły się np.: wykonanie intubacji dotchawiczej i prowadzenie wentylacji nieinwazyjnej w nagłym zatrzymaniu krążenia; wykonanie i ocena zapisu EKG; opatrywanie ran; unieruchamianie złamań, zwichnięć i skręceń; cewnikowanie pęcherza moczowego oraz przyjmowanie porodu. Nie uwzględniono natomiast propozycji uregulowania zastosowania przymusu bezpośredniego.

Rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post