MZ zapowiada twardą walkę z nikotynizmem, również z e-papierosami

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

MZ zapowiada twardą walkę z nikotynizmem, również z e-papierosami

Post autor: admin. med. »

Resort zdrowia będzie w sposób pryncypialny zwalczał nikotynizm. Nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne. W Polsce nie ma i nie będzie reklamy papierosów i innych wyrobów związanych z tytoniem - podkreślał wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia, która miała miejsce w środę (24 lutego).

Na Sejmowej Komisji Zdrowia rozpatrywane były informacje na temat zapobiegania reklamie e-papierosów i papierosów zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. (tzw. nowa dyrektywa tytoniowa).

Nowe przepisy mają zastąpić wcześniejszą dyrektywę Rady i Parlamentu Europejskiego 2001/37/WE i ustanawiać nowe przepisy w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Zalicza się do nich papierosy, tytoń cięty do samodzielnego skręcania papierosów, tytoń fajkowy, cygara, cygaretki, wyroby tytoniowe bezdymne, papierosy elektroniczne oraz wyroby ziołowe do palenia.

Całkowity zakaz reklamy
Zgodnie z podpisanym 3 kwietnia 2014 r. w Brukseli dokumentem, Polska jest zobowiązana do przygotowania przepisów m.in. zakazujących palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Do tej pory palacze swobodnie mogli palić papierosy elektroniczne w dowolnych miejscach, także w zamkniętych pomieszczeniach. W ciągu kilku miesięcy będzie to zakazane.

Zabroniona ma być także sprzedaż elektronicznych papierosów osobom nieletnim oraz sprzedaż internetowa. Taki sam zakaz ma obejmować wkłady do e-papierosów. Możliwe będzie nawet zabronienie reklamowania wyrobów tytoniowych.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada ostrą walkę z nikotynizmem i nieuleganie lobby tytoniowemu. Obecny na posiedzeniu Komisji Zdrowia wiceminister Pinkas podkreślił, że w proponowanej przez resort Ustawie jest jasno zapisane, że zabrania się reklamy wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych i innych nikotynopodobnych wyrobów.

Przypomniał również, że w tym roku obchodzimy okrągły jubileusz - 20. rocznicę wprowadzenia w Polsce ustawy antytytoniowej.

- To jeden z największych sukcesów Polski, który spowodował, że z 50 proc. palaczy mamy o 20 proc. mniej. To wielki sukces i zwycięska walka o ludzkie życie - tłumaczył wiceminister Pinkas.

Dodał też, że w ocenie resortu zdrowia nie można porównywać utraty pracy osób zaangażowanych zawodowo w przemysł tytoniowy z utratą zdrowia i życia palaczy. W jego ocenie należy pamiętać, że osoby zatrudnione w handlu czy przemyśle tytoniowym mają możliwość zamiany miejsc pracy na inne.

- Pieniądze, które wydajemy na leczenie chorób odtytoniowych, to większe kwoty niż te, które wydajemy na refundację leków. Wydatki te wynoszą ok. 8 mld. zł. To ogromne sumy - podkreślił Jarosław Pinkas.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post