[Film] Nacięcie krocza

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

[Film] Nacięcie krocza

Post autor: admin. med. »

Nacięcie krocza jest stosowane w profilaktyce samoistnego pęknięcia podczas porodu siłami natury. Zabieg ten wprowadzono z powodu nieraz istotnych konsekwencji dla dalszego komfortu życia kobiety, jeżeli dojdzie do rozległego pęknięcia krocza.

W zależności od rozległości pęknięcia krocza wyróżnia się cztery stopnie uszkodzenia. W stopniu I uszkodzona jest jedynie śluzówka pochwy oraz niewielka część skóry krocza. Stopień II obejmuje ponadto uszkodzenie mięśni krocza. Jeżeli dodatkowo dojdzie również do uszkodzenia zwieracza wewnętrznego i zewnętrznego odbytu jest już stopień III (szacuje się ryzyko wystąpienia na 1%). W stopniu IV dodatkowo uszkodzona jest również błona śluzowa odbytu. W przypadkach, gdy obrażenia są niewielkie, nie ma potrzeby szycia pękniętego krocza.
Do czynników ryzyka pęknięcia krocza III stopnia zaliczono następujące czynniki:
- masa urodzeniowa 4 kg,
- przetrwałe ułożenie potylicowe tylne,
- pierwszy poród,
- indukcja porodu,
- znieczulenie zewnątrzoponowe,
- czas trwania drugiej fazy porodu 1 h,
- niewspółmierność barkowa,
- nacięcie krocza w linii środkowej,
- poród kleszczowy.
Czy rzeczywiście nacięcie krocza powinno być zabiegiem wykonywanym rutynowo, jak to się dzieje dotąd w niektórych placówkach? O opinię poprosiliśmy profesora Krzysztofa Czajkowskiego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post