Nadciśnienie przyczyny i profilaktyka

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Nadciśnienie przyczyny i profilaktyka

Post autor: admin. med. »

Coraz więcej ludzi choruje na nadciśnienie tętnicze fachowo zwane hipertonią. W obecnych czasach można śmiało mówić, że jest to choroba cywilizacyjna. Ponieważ hipertonia nie daje typowych objawów. które są lekceważone jej rozwój może trwać nawet kilkanaście lat, zanim wykształci się u pacjenta nadciśnienie. Istnieje kilka rodzajów nadciśnienia: samoistne, nerkowe, płucne i wrotne. Jednak nie będziemy tu zgłębiać tego czym jest każdy z rodzajów nadciśnienia oraz każdego rodzaju schorzenia mogące wywołać hipertonię.

Stres, nieprawidłowe odżywianie, brak ruchu czy też nadużywanie nikotyny to wszystko sprzyja nadciśnieniu. Jedną z głównych przyczyn nadciśnienia jest arterioskleroza potocznie zwana miażdżycą. Obecnie większość osób je bardzo dużo rzeczy smażonych często są to "fast foody", bardzo bogate w sól i tłuszcze, które najpierw uszkadzają ścianę tętniczą, a na tak przygotowanym podłożu odkładają się sole wapnia i tłuszcz. Wskutek postępującego zwapnienia tętnic stają się one twarde i coraz węższe aż w końcu krew nie może przez nie przepłynąć. Najgorszymi powikłaniami są wtedy zawał serca i udar mózgu. Niestety ponieważ zmian w ścianach tętnic nie można w pełni odwrócić dlatego terapia powinna skupić się na zapobieganie i wczesne leczenie nadciśnienia. Niezbędna okazuje się często pomoc farmakologiczna, pacjent zaś powinien zrezygnować z rzeczy smażonych, z jedzenia soli i zastąpić je odpowiednią dietą po konsultacji z swoim lekarzem.

Kolejną przyczyną nadciśnienia jest nadużywanie soli, które dziennie wynosi 2-3g. Jednak w naszej kulturze upowszechniło dodawanie soli "do smaku" i choć górna granica spożycia soli, którą ustrój jest w stanie wydalić wynosi 5-6g nie powinno się spożywać większej liczby soli, zwłaszcza iż obecnie we wszelkiego rodzaju pokarmach jest tyle, że w praktyce spożywamy nawet 15g. Szczególnie ludzie młodzi, którzy wręcz kochają sól przesalają wszystko co się da, nie zdając sobie sprawy z tego, że narażają się nie tylko na nadciśnienie, ale na poważne choroby nerek. Dlatego aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie warto całkowicie zrezygnować z solenia i unikania słonych potraw typu: paluszki, pop-corn, frytki itp.

Dla palaczy palenie papierosów jest często czymś przyjemnym i w najgorszym razie może grozić im "tylko" rak oskrzeli. Nikotyna atakuje głównie oskrzela, płuca i drogi oddechowe. Mało, który palacz wie,że nikotyna jest też silną trucizną dla naczyń krwionośnych - obkurczając je powoduje ich zwężenie, co zakłóca przepływ krwi i rośnie częstotliwość uderzeń serca. Oprócz tego u wieloletnich palaczy dochodzi do trwałych uszkodzeń w układzie sercowo-naczyniowym, bowiem przyspieszeniu ulega zwapnienie tętnic, przez co są ciaśniejsze i twardsze, a to z kolei jeszcze bardziej podnosi ciśnienie krwi. Przez zwapnienie do mięśnia sercowego nie dopływa dostateczna ilość tlenu, powoduje także zaburzenia rytmu serca. Ponieważ większość zmian nie jest w pełni odwracalna konieczne jest zerwanie z nałogiem palenia tytoniu.

Stres to następny z wielu czynników sprzyjających nadciśnieniu. Udowodnione jest, że najbardziej cierpimy z powodu kłopotów rodzinnych, nie zawodowych. Nieumiejętność radzenia sobie z problemami nasila stres. W sytuacjach stresowych następuje zwężanie tętnic sterowanych przez wegetatywny układ nerwowy. I o ile w przejściowych sytuacjach jest to korzystne, bo wzrost ciśnienia krwi pomaga przezwyciężyć zagrożenie, o tyle w sytuacjach długofalowych ciśnienie nie zdoła już powrócić do normy. Stres także przyspiesza akcję serca i sprzyja wapnieniu tętnic, dlatego właśnie tak ważnym jest zgłaszanie się w sytuacjach długofalowego stresu do psychologa lub psychiatry.
Do wzrostu ciśnienia prowadzi nie tylko spotkanie z lekarzem, ale wszelkie sytuacje, w których się denerwujemy.

U blisko 14%nadciśnieniowców badania wykazują uszkodzenie nerek takich jak: zapalenie, marskość, torbielowatość, lub redukcję dopływu krwi wskutek uszkodzenia tętnicy nerkowej, przedawkowania wit. D. Często wystarczy samo wyleczenie nerek by ciśnienie wróciło do normy.

Zaburzenia hormonalne, schorzenia mózgu i choroby zakaźne to kolejne czynniki sprzyjające nadciśnieniu. Szczególnie niebezpieczne nadciśnienie spowodowane zaburzeniami hormonalnymi jest u młodych ludzi w fazie pokwitania, bowiem nieleczone przez dziesiątki lat choroba może doprowadzić do nieuleczalnych komplikacji sercowo-naczyniowych. Przy schorzeniach mózgu i chorób zakaźnych na nic zdaje się leczenie samego nadciśnienia, gdyż objawy często powracają i dopiero wyleczenie choroby, która wywołała nadciśnienie zdoła z niego wyleczyć.

Omówiliśmy już nadciśnienie, teraz czas na profilaktykę.

Nadciśnienie często daje niejasne sygnały, które bywają lekceważone takie jak:

- Sporadyczne niemiłe uczucie ucisku w głowie lub częste krótkotrwałe napadowe bóle;
- Krótkotrwałe zawroty głowy, nieraz z towarzyszącym szumem w uszach lub migotania przed oczyma;
- ogólne osłabienie, znużenie, obniżona sprawność, których nie można wytłumaczyć przemęczeniem, występują albo raz na jakiś czas albo utrzymują się stale;
- wszelkiego rodzaju zaburzenia snu: trudności z zasypaniem, późne zasypianie i wczesne wstawanie;
- nadmierna pobudliwość, agresywność i drażliwość, która daje o sobie znać przy najbłahszej okazji;
- Niewyraźne dolegliwości sercowe, głównie odczuwalne kołatanie,ucisk,wrażenie ciasnoty w okolicach serca;
- Napady duszności pojawiające się przy wysiłku fizycznym lub obciążeniu psychonerwowym.

Te objawy są oczywiście objawami nieswoistymi i mogą być objawami innych chorób (np. problemów z tarczycą), ale im więcej występujących w podobnym czasie tym bardziej przemawiają za nadciśnieniem.

Profilaktyka przy nadciśnieniu jest bardzo prosta - wystarczy regularnie kontrolować swoje ciśnienie, obecnie dzięki coraz lepszym ciśnieniomierzom nawet medyczny laik może to zrobić. Kontrole ciśnienia są zależne od wieku, oraz od indywidualnie od każdego pacjenta. U młodej zdrowej osoby wystarczą kontrole 2-3 razy do roku. Gdy w połowie życia ryzyko nadciśnienia wzrasta powinno robić się te kontrole ciśnienia powinny być już częstsze. Jak częstsze o tym warto porozmawiać z lekarzem. Wreszcie u osób starszych, te kontrole powinny być jeszcze częstsze, czasem nawet kilka razy w tygodniu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post