Nadpotliwość, potliwość idiopatyczna

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Nadpotliwość, potliwość idiopatyczna

Post autor: Asystentka »

Nadpotliwość, potliwość idiopatyczna gdy gruczoły potowe wytwarzają zbyt dużo potu.
Masz problem z nadpotliwością, gdy twoje gruczoły potowe zbyt mocno reagują na wysoką temperaturę lub bodźce emocjonalne. To wtedy przydają się antyperspiranty. Te specjalistyczne, czyli - blokery potu, rozwiązują problem pocenia nawet na kilka dnia. Jeżeli intensywnie pocisz się mimo stosowania zaawansowanych antyperspirantów, może okazać się, że cierpisz na potliwość idiopatyczną, wynikającą z nadaktywności gruczołów potowych, której leczeniem zajmują się dermatolodzy.

Nadpotliwość to problem bardzo wielu osób. Każdy z nas toczy batalię z potem, choć jego wydzielanie to konieczny dla zachowania zdrowia proces fizjologiczny. Pocenie się chroni organizm przed przegrzaniem. Problem w tym, że u jednych skóra jest niemal sucha nawet w upał, u drugich zaś wilgotna nawet w chłodny dzień. Potliwość bowiem to indywidualna sprawa.

Różnimy się między sobą, ale nie tyle ilością gruczołów potowych, ile ich aktywnością. Pot wydzielany jest przez cały czas, ale zazwyczaj tego nie czujemy, choć jego ilość jest niemała, bo wynosi ok. 800 ml na dobę. W niektórych sytuacjach produkcja potu wzrasta do kilku litrów dziennie.
Nadpotliwość - przyczyny

Podczas upału, wysokiej gorączki, wysiłku fizycznego gruczoły potowe dostają od układu nerwowego (konkretnie od ośrodka termoregulacji znajdującego się w podwzgórzu) rozkaz do zwiększenia aktywności. Wówczas pot dosłownie zlewa nam ciało, ale parując na skórze, mile je chłodzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post