Nadżerka żołądka. Objawy, przyczyny, leczenie

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Nadżerka żołądka. Objawy, przyczyny, leczenie

Post autor: admin. med. »

Niestety na naszym świecie istnieje bardzo wiele różnorakich chorób, nie sposób jest ich wszystkich choćby wymienić. Człowiek nie może zapanować nad wieloma stanami rzeczy, gdyż jedne choroby nie wynikają z tego, jak się żyje i funkcjonuje, zaś inne, właśnie od trybu życia są uzależnione. Choroby nie są niczym przyjemnym i ich leczenie, również nie należy do rzeczy, na jakie człowiek chciałby się godzić. Jedno jest pewne, przed chorobami nie uciekniemy, niezależnie, co byśmy robili i jakbyśmy postępowali. Możemy co najwyżej starać się walczyć z tym, by je ograniczać. Jedną z chorób, o których coraz częściej się słyszy, jest nadżerka żołądka, która potocznie zwana jest nieżytowym lub nadżerkowym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Taka nadżerka jest płytkim ubytkiem w błonie śluzowej, która wyściela każdy żołądek.
nadzerka-zoladka.JPG
nadzerka-zoladka.JPG (6.01 KiB) Przejrzano 635 razy
Nadżerka żołądka - objawy

Jakie są objawy nadżerki żołądka i jak je rozpoznać? Objawy są podobne do choroby wrzodowej, ale mogą być w tym przypadku znacznie bardziej nasilone. Bardzo charakterystyczne są kłujące bóle, które występują w okolicy nadbrzusza środkowego, w tak zwanym dołku sercowym. Oczywiście to, w jaki sposób nas ten ból obejmie, zależy od tego, jakie pokarmy jemy i jak wygląda nasz codzienna dieta. Zazwyczaj ból największy jest na czczo, a więc tuż po przebudzeniu, kiedy jeszcze nie mieliśmy nic w ustach. Wtedy to gromadzący się kwas solny, drażni odsłonięte przez nadżerkę zakończenia nerwowe.

Ból czasami może być nie do zniesienia i dlatego też należy bezzwłocznie wezwać pogotowie. W momencie, kiedy zje się posiłek, neutralizuje się kwasy, co przynosi człowiekowi czasową ulgę. Wiadomo jednak, że w momencie ostrego bólu, nikt nie myśli o tym, by cokolwiek przełknąć. Nadżerkę żołądka można odkryć tylko poprzez zrobienie gastroskopii żołądka, gdyż wtedy lekarz, może dokładnie obejrzeć błonę śluzową, czy też pobrać jej wycinek, w celu wykonania odpowiednich badań. W ten też sposób można wykluczyć pojawienie się choroby nowotworowej, która również może często występować i może mieć niezwykle podobne objawy.

Nadżerka żołądka - leczenie

Jak leczyć nadżerkę żołądka? Jaką drogę leczenia należy powziąć, by uzyskać efekt, o jakim chory pacjent marzy? Leczenie polega na podawaniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej oraz antybiotyków, jeśli zostanie stwierdzone, że znajduje się tam bakterie typu Helicobacter. W żaden sposób choroby nie można bagatelizować, gdyż nieleczona może powodować naprawdę groźne konsekwencje, w tym również i śmierć. Jeśli więc komuś zależy na tym, by żyć długo i szczęśliwie, każdy objaw choroby trzeba niezwłocznie badać i leczyć.

Nadżerka żołądka wcale nie należy do zwykłych i mało niebezpiecznych chorób, dlatego też upływ czasu działa na niekorzyść pacjenta. Czym szybciej zostanie wykryta ta choroba, tym większe prawdopodobieństwo, że leczenie przebiegnie szybko i z zamierzonym efektem. Każdy ból brzucha wymaga od chorego sprawdzenia i zdiagnozowania. Wiadomo, że nie mamy tu na myśli zwykłego bólu, któremu może towarzyszyć niewłaściwa dieta. Jeśli jednak ból jest duży i nasilający się, wtedy nie można dłużej zwlekać i trzeba jak najszybciej wybrać się do lekarza. W taki sposób chronimy swoje zdrowie i życie. Bardzo często choroba ta mylona jest z wrzodami na żołądku. Wrzód jest również ubytkiem w błonie śluzowej, jednak dotyczy on głębszych jej warstw. Nadżerka związana jest jedynie z warstwą powierzchniową, a więc z samym nabłonkiem błony śluzowej. By nie doszło do wrzodów, trzeba starać się zrobić wszystko, by nadżerkę jak najszybciej zdiagnozować i wyleczyć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post