Nadzor nad testem wysiłkowym

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Nadzor nad testem wysiłkowym

Post autor: admin. med. »

Sposoby nadzoru nad testem wysiłkowym
Opracowali: lek. Kamil Jonas, dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć
Klinika Chorób Serca i Naczyń UJ CM w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

W ostatnim czasie nadzór personelu medycznego nad testem wysiłkowym był przedmiotem szerokiej dyskusji i pomimo wielu doniesień nie istnieje powszechnie przyjęty konsensus określający sposób nadzoru nad badaniem i rolą obecności lekarza. Współczesne wieloośrodkowe analizy i raporty z samodzielnych pracowni wysiłkowych wskazują jednak, że testy wysiłkowe często przeprowadzane i nadzorowane są przez osoby niebędące lekarzami. Istnieje kilka zawodów medycznych, poza lekarzami, w przypadku których nabyte kompetencje pozwalają w świetle wytycznych American Heart Association (AHA) na niezależny nadzór nad przeprowadzaniem testów wysiłkowych. Do tych grup można zaliczyć personel pielęgniarski, asystę lekarską, klinicznych fizjologów wysiłku fizycznego oraz fizjoterapeutów. Należy podkreślić, że zarówno profil bezpieczeństwa wykonywanych w ten sposób badań, jak i wydajność ich przeprowadzania są porównywalne z wynikami pracowni, w których lekarze sprawują osobisty nadzór nad przebiegiem testu. Obecnie w wielu ośrodkach lekarze nadal sprawują nadzór nad wykonywanymi testami wysiłkowymi, lecz są rzadziej obecni w samej pracowni. Nadzór lekarza nad testem może mieć jedną z trzech form:

osobisty nadzór wymagający obecności lekarza w pracowni
bezpośredni nadzór wymagający obecności lekarza w pobliżu pracowni i jego dostępności w razie komplikacji (w czasie nie dłuższym niż 30 sekund od wezwania)
ogólny nadzór wymagający dostępności lekarza przez telefon (znajdujący zastosowanie głównie w populacji pacjentów o małym wyjściowym ryzyku sercowo-naczyniowym).

Ostatnie rekomendacje AHA wskazują, że wysoka jakość i bezpieczeństwo testów wysiłkowych może być osiągnięta zarówno przy osobistym nadzorze lekarza, jak i podczas przeprowadzania badań przez inny personel medyczny. Należy jednak pamiętać, że nadzór lekarza nad testem jest w dalszym ciągu konieczny, forma tego nadzoru może być jednak różna. Udział lekarza niezbędny jest do określenia standardów diagnostyki, procedur bezpieczeństwa i sposobów monitorowania pacjentów. Jego obecność wymagana jest w przypadku wystąpienia komplikacji oraz podczas badania pacjentów o szczególnie dużym profilu ryzyka.

Potrzeba ciągłego aktualizowania wytycznych wynika również ze zmian w praktyce klinicznej w wielu ośrodkach, gdzie zdecydowana większość testów wysiłkowych, również u osób o większym ryzyku sercowo-naczyniowym, nadzorowana jest przez inny personel medyczny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post