Najczęstsze przyczyny płaczu u niemowląt

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Najczęstsze przyczyny płaczu u niemowląt

Post autor: admin. med. »

jeśli dziecko płacze bardzo długo, powyżej 3 godzin (nawet przy kolce nie powinno to trwać wiecznie);
wygląda i zachowuje się inaczej niż zwykle;
nie chce jeść;
występują inne niepokojące objawy (duży katar, kaszel, biegunka, wysoka temperatura, wysypka, wymioty, oddaje stolec z domieszką krwi lub krwisto podbarwionym śluzem);
jego płacz brzmi inaczej niż dotąd (zaufaj swojej intuicji!).

Co można zrobić w warunkach domowych?

Sprawdź czy twoje dziecko ma mokrą pieluszkę.
Może jest głodne lub chce mu się pić. Niemowlę nie gromadzi dostatecznych zapasów energii, dlatego musi być karmione bardzo często. W pierwszych miesiącach karm dziecko na żądanie. Dzieci karmione piersią jedzą nawet co 2 godziny, nie zachowując nocnej przerwy. Najlepszym sposobem identyfikacji głodu jest sprawdzenie, kiedy dziecko ostatnio jadło. W upalne dni, gdy gorączkuje podawaj do picia wodę, herbatkę lub 5% glukozę.
Jak w brzuchu. Większość dzieci uspokaja się, kiedy jest blisko mamy. Twoje dziecko chce po prostu być blisko ciebie, przytulić się i słyszeć twój głos. Weź je na ręce - zacznij je kołysać.
Nosidełka. Niektóre dzieci uspokajają się, kiedy mama nosi je na brzuchu lub na biodrze w specjalnym nosidełku, nieco podobnym do indiańskiej chusty.
Ciasny kocyk. Niektóre dzieci, zwłaszcza noworodki, uciszają się, kiedy się je ciasno owinie kocykiem. Przypomina im to czas, kiedy były w brzuchu mamy.
Spacer. Czasem dziecko uspokaja się w wózku podczas spaceru lub w czasie jazdy samochodem.
Zmiana pozycji. Może płacze z nudów, bo ma już dosyć pozycji, w której leży. Spróbuj położyć je na brzuchu, ułożyć na kocyku albo włożyć do leżaczka.
Łagodna muzyka, piosenki. Niektóre dzieci nie lubią ciszy. Uspokajają się przy muzyce lub niezbyt głośnych, monotonnych dźwiękach - odkurzacz, pralka, suszarka. Z drugiej strony nie atakuj dziecka wieloma bodźcami - unikaj głośnej muzyki, nie zasypuj go grającymi zabawkami.
Kąpiel. Niektóre dzieci uwielbiają kąpiel i w ciepłej wodzie natychmiast przestają płakać.
Masaż. Delikatny masaż całego ciała, robiony w ciepłym pokoju, łagodzi napięcia i pozwala spokojnie zasnąć.
Nie przegrzewaj dziecka - w pokoju, w którym przebywa malec, nie musi być cieplej niż w innych pomieszczeniach (chyba że jest wcześniakiem). Najlepsza temperatura to 21–22°C. Gdy ubranko jest wilgotne od potu, przebierz maleństwo w suche, ale załóż o jedną warstwę mniej. Ubieraj dziecko w przewiewne, bawełniane ubranka.
Po prostu bądź... Czasem dziecko zwyczajnie chce się wypłakać; wystarczy, jeśli przy nim będziesz i cierpliwie go przytulisz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post