Najdłuższe kolejki do endokrynologa,ortodonty,kardiologa...

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Najdłuższe kolejki do endokrynologa,ortodonty,kardiologa...

Post autor: admin. med. »

Raport WHC: najdłuższe kolejki do endokrynologa i ortodonty


Na wizytę u endokrynologa, ortodonty, kardiologa i chirurga naczyniowego pacjenci czekają najdłużej – wynika z najnowszego raportu na temat kolejek Fundacji Watch Health Care. Średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne wynosi 3 miesiące.

W porównaniu do grudniowego raportu WHC, czas ten nie uległ zmianie - utrzymuje się wciąż na tym samym, wysokim poziomie. W ciągu 2015 roku przeciętny czas oczekiwania na świadczenia gwarantowane nie spadł poniżej poziomu 2,9 miesiąca.

Niezmiennie najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu – średnio 17,3 mies. Na endoprotezoplastykę stawu biodrowego, polscy pacjenci oczekują średnio: 3,7 roku w przypadku stabilnym oraz ponad 1,5 roku w przypadku pilnym. W niektórych placówkach czas oczekiwania na ten zabieg osiągnął nawet od kilku do kilkunastu lat.

Drugi, najdłuższy czas oczekiwania na świadczenia odnotowano w stomatologii – 8,5 mies. Ponadto na początku 2016 roku znacznie wydłużył się przeciętny czas oczekiwania na świadczenia z dziedziny chirurgii plastycznej – 6,6 mies. (wydłużenie o 2,1 mies.) oraz geriatrii (wydłużenie o 1,7 mies.). Najkrócej pacjenci czekają na realizację świadczeń z zakresu neonatologii, onkologii oraz radioterapii onkologicznej – średnio 8-12 dni.

Opublikowany w styczniu 2016 r. ranking EHCI (Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia) za 2015 r. potwierdza alarmujące dane dotyczące dostępności do świadczeń gwarantowanych. W rankingu tym poprzez badania kwestionariuszowe oceniane były między innymi: przestrzeganie praw pacjenta, czas oczekiwania na świadczenia medyczne, śmiertelność niemowląt, przeżywalność w przypadku chorób nowotworowych, zakres świadczeń gwarantowanych, działania profilaktyczne i dostępność do nowych leków.

Z Indeksu wynika, że pacjenci w Polsce najgorzej oceniają dostępność do opieki medycznej oraz efekty leczenia. W przypadku dostępności do leczenia Polska otrzymała jedynie 100 pkt. w porównaniu do 225 pkt. zdobytych przez lidera w tej dziedzinie, którym okazała się Holandia.

Prezentowane przez Fundację WHC średnie czasy oczekiwania na konkretne świadczenia medyczne wyznaczane są na losowej próbie co najmniej 6 świadczeniodawców. Średni czas oczekiwania ogółem dla Polski, na podstawie wszystkich monitorowanych w Barometrze WHC dziedzin, jest obliczany na podstawie kilkuset świadczeń wskaźnikowych ze wszystkich dziedzin.

Źródło: WHC
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post