Największe zmiany w 2016r dotyczą recept

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Największe zmiany w 2016r dotyczą recept

Post autor: admin. med. »

Zmiany dla pacjentów w 2016 roku: największe dotyczą recept
Lekarze i pielęgniarki od nowego roku mają nowe uprawnienia związane z wypisywaniem recept. Skorzystają m.in chorzy przewlekle i korzystający z codziennej opieki pielęgniarskiej w domu.


Dotąd mogliśmy otrzymać receptę na leki ze zniżką tylko od lekarza, który ma podpisaną specjalną umowę z NFZ albo wystawia ją w przychodni lub szpitalu, który posiada kontrakt z NFZ.

Teraz także lekarz, u którego leczymy się prywatnie, może nam wypisać refundowaną receptę na leki, wniosek na środki pomocnicze (cewniki, pieluchomajtki) i sprzęt ortopedyczny. Warunek jest tylko jeden: lekarz musi mieć dostęp do systemu informatycznego NFZ, by pobierać pulę przypisanych mu numerów identyfikujących jego recepty.

Od 1 stycznia recepty mogą nam wystawiać także pielęgniarki i położne. To teoria. W praktyce jak dotąd tylko 100 pielęgniarek spośród 200 tys. przeszło konieczne do tego szkolenie.

Pielęgniarka będzie nam mogła wystawić receptę po zbadaniu. Lista leków, które będzie mogła przepisać, jest jednak krótka. Nim pielęgniarka wystawi receptę, będzie mogła na własną rękę zlecić podstawowe badania.

Pielęgniarki po kursach będą miały także prawo wypełniać recepty i wnioski na środki pomocnicze.

Będą też mogły wyręczyć lekarzy w przepisywaniu zestawów do podawania kroplówek, cewników, worków na mocz i worków stomijnych, pieluchomajtek, poduszek przeciwodleżynowych, kul, balkoników, opatrunków oraz lasek. Skorzystają na tym także chorzy (i ich opiekunowie) korzystający z codziennej opieki pielęgniarskiej w domu. Nie będą już musieli po każdą receptę chodzić do przychodni.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post