Naukowcy przebadają 10 tys. osób w unikatowym projekcie Białystok Plus

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Naukowcy przebadają 10 tys. osób w unikatowym projekcie Białystok Plus

Post autor: admin. med. »

Odkrycie nowych zależności pomiędzy chorobami cywilizacyjnymi a np. stylem życia oraz ocena stanu zdrowia społeczeństwa - takie mają być efekty badania Białystok Plus, w ramach którego naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku chcą przebadać ok. 10 tys. osób.

W poniedziałek (15 lutego) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku władze uczelni oraz marszałek województwa podlaskiego podpisali wieloletnie porozumienie w tej sprawie. W jego ramach samorząd województwa włączy się m.in. w działania promujące badania, a w przyszłości także wypracowanych w trakcie badań wniosków i zaleceń. Współpraca dotyczy również współorganizacji konferencji czy pomocy przy ubieganiu się o pieniądze na projekt.

Projekt pod nazwą "Białystok Polish Longitudinal University Study; Białystok Plus" jest unikalnym badaniem, które na taką skalę nie było dotąd prowadzone w Polsce. Podobne prowadzone są np. w Niemczech czy Holandii.

W pierwszej kolejności projektem zostaną objęci mieszkańcy Białegostoku, w przyszłości być może także innych ośrodków w województwie podlaskim. W 2016 roku zaplanowano trzy pilotażowe badania, do których mogą się zgłaszać chętni; przebadanych ma być ok. 60-70 osób. Ich cel to sprawdzenie przyjętych metod badawczych. Główne badania na grupie 10 tys. osób w wieku 20-80 lat odzwierciedlającej strukturę populacji mieszkańców miasta, mają się rozpocząć w 2017 r. Trwają starania o granty na ten cel, by zapewnić finansowanie.

- Będziemy wysyłać około 10 tys. zaproszeń. Mam nadzieję, że społeczeństwo miasta Białegostoku odpowie pozytywnie na takie zaproszenie. To będą badania przesiewowe. Zarówno obrazowe jak również funkcjonalne - powiedział prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Adrian Chabowski. Dodał, że będą one dotyczyć układu oddechowego uczestników projektu, badana będzie krew i mocz. Badani będą ponadto odpowiadać na szereg pytań w specjalnych formularzach, które pozwolą na analizę społeczną i psychologiczną, bo te aspekty również mają wpływ na zdrowie.

Projekt będzie realizowany w Centrum Badań Innowacyjnych w Zakładzie Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kierownik tych badań, prodziekan wydziału lekarskiego prof. Karol Kamiński powiedział dziennikarzom, że projekt Białystok Plus jest unikalnym w skali kraju, a nawet w skali europejskiej, bo dotychczas tego typu badania obejmowały zazwyczaj jeden aspekt zdrowia ludności.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post